Pylové zpravodajství

Dominantní alergeny: bříza, jasan, topol, vrba, jilm

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pylové zpravodajství

V uplynulém týdnu se v ovzduší objevovalo v důsledku chladného a deštivého počasí jen velmi malé množství pylových alergenů. Sezóna olše, lísky a tisu již doznívá, hojnější byla pylová zrna topolu, jasanu, vrby a jilmu. Místy se již objevila první pylová zrna silně agresivní břízy. V noci z pátku na sobotu a v průběhu celé soboty až do půlnoci zachytily pylové lapače na celém území ČR, ale hlavně na Moravě, obrovské množství mikroskopického prachu, který k nám byl zanesen dálkovým přenosem, pravděpodobně z Ukrajiny. Tento prach obsahoval drobné organické, hlavně ale anorganické částice o velikosti kolem 1 mikrometru, a téměř žádná pylová zrna.

V tomto týdnu očekáváme výrazné zvýšení koncentrace pylových alergenů v ovzduší. V průběhu týdne začne pylová sezóna břízy, nejdříve v nižších polohách, koncem týdne i ve středních polohách. Přibude rovněž pylu jasanu, jilmu a vrby. Olše a lísky již nebudou hrát žádnou roli, pozvolna se bude snižovat také koncentrace pylu tisu a topolu.

Pylové zpravodajství uslyšíte ve vysílání Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý čtvrtek ráno po rozhovoru s meteorologem v 7.20 hodin.

Pylová informační služba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme