Pylové zpravodajství

Dominantní alergeny: trávy, plísně, lípa, šťovík, jitrocel, jedlý kaštan

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pylové zpravodajství

Ani v uplynulém období nedošlo k zásadnější změně v koncentraci či spektru pylových alergenů v ovzduší. Dominantním alergenem byl stále pyl trav, velmi hojné byly také spóry vzdušných plísní, především rodu Cladosporium. Množství pylu lípy, hlavně asi malolisté, pylu šťovíku a jitrocele se drželo na stejné úrovni. V městských parcích kvetou jedlé kaštany, které mohou prodlužovat potíže osob alergických na pyl břízy. Vytrvale narůstá množství pylu minimálně alergizující kopřivy. Černý bez již dokvétá i ve středních polohách.

V nejbližším období neočekáváme výraznější změny ve skladbě pylových alergenů v ovzduší, pokračovat bude také kolísání koncentrace vzdušných alergenů v závislosti na počasí. S ohledem na předpokládané chladnější a vlhčí počasí lze v tomto týdnu očekávat spíše nižší koncentraci aeroalergenů. I nadále zůstane dominantním alergenem pyl trav; lípa, jitrocel a šťovík se budou držet na stejné úrovni. Koncentrace vzdušných plísní bude stále velmi vysoká a u vnímavých osob může být příčinou alergických problémů.

Pylové zpravodajství uslyšíte ve vysílání Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý čtvrtek ráno po rozhovoru s meteorologem v 7.20 hodin.

Pylová informační služba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme