Pylové zpravodajství

Dominantní alergeny: trávy, plísně, jitrocel, šťovík, merlíkovité, kopřivovité

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pylové zpravodajství

Uplynulý týden přinesl průměrné až lehce nižší koncentrace vzdušných alergenů. Největší výskyt aeroalergenů zaznamenala většina stanic na počátku a na konci týdne. Ve složení pylových alergenů nedošlo k žádným podstatným změnám. Dominovaly stále trávy, hojná byla kopřiva. Jitrocel a šťovík se držely na stejné úrovni, sezóna lípy již pozvolna končí i ve vyšších polohách. Naopak sezóna plísní je stále na svém maximu, v ovzduší se objevovalo velké množství spór především Cladosporium a Alternaria. Začínají se objevovat ojedinělá pylová zrna merlíkovitých.

Také v nejbližším období zůstanou trávy nejvýznamnějším alergenem. Počátkem týdne očekáváme středně vysokou koncentraci alergenů v ovzduší, po ochlazení a nástupu přeháněk a bouřek se množství pylových alergenů opět sníží. Přibude pylu merlíkovitých, hojná bude stále kopřiva, sezóna lípy bude doznívat. Ostatní alergeny se budou vyskytovat v přibližně stejném počtu. Spóry plísní, především Cladosporium a Alternaria, se budou objevovat stále v obrovském množství.

Pylové zpravodajství uslyšíte ve vysílání Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý čtvrtek ráno po rozhovoru s meteorologem v 7.20 hodin.

Pylová informační služba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme