Pylové zpravodajství

Dominantní alergeny: pelyněk, merlíkovité, plísně, trávy, kopřiva, šťovík, jitrocel

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pylové zpravodajství

V uplynulém týdnu se v ovzduší objevovalo spíše menší množství pylových alergenů. Zaznamenali jsme rovněž posun od sezóny pylu trav k pozdně letní a podzimní převaze pylu plevelů. Ve druhé polovině týdne již totiž na většině území České republiky dosáhla koncentrace pylu pelyňku hodnot, kdy tento alergen může vyvolávat u vnímavých osob alergické potíže. Relativně hojný byl rovněž pyl merlíkovitých. Z dalších alergenů byla poměrně hojná málo alergizující kopřiva, pyl jitrocele a šťovíku se držel na stejné úrovni. Naopak pylu trav opět ubylo. Ojediněle byla registrována pylová zrna kukuřice a chmele. Vzdušné plísně se na celém území naší republiky stále objevovaly v obrovském množství.

Pro nejbližší období předpokládáme další vzestup koncentrace pylu pelyňku, sezóna tohoto alergenu dosáhne vrcholu v příštím týdnu. Pylu trav a šťovíku bude pozvolna ubývat. Množství pylu merlíkovitých, jitrocele a kopřivy setrvá na stejné úrovni. Koncentrace spór vzdušných plísní bude i nadále vysoká. Začátek sezóny silně agresivní ambrózie očekáváme kolem 15.-20. srpna.

Pylové zpravodajství uslyšíte ve vysílání Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý čtvrtek ráno po rozhovoru s meteorologem v 7.20 hodin.

Pylová informační služba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme