Pylové zpravodajství

Dominantní alergeny: pelyněk, trávy, plísně, merlíkovité, kopřivovité, začátek sezóny ambrózie

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pylové zpravodajství

Nejvýznamnějším alergenem uplynulého týdne byl jednoznačně pelyněk, jeho koncentrace v ovzduší dosahuje v těchto dnech svého maxima. Opět ubylo pylu trav, postupně bude doznívat také sezóna kukuřice. Poměrně hojné byly stále spóry plísní. Z ostatních alergenů se ve významnějším množství objevoval pouze pyl merlíkovitých, kopřivy a chmele.

V tomto týdnu očekáváme spíše vyšší koncentraci vzdušných alergenů. Dominantním alergenem bude pelyněk, jeho sezóna v těchto dnech vrcholí, od konce týdne začne množství pylových zrn pelyňku pozvolna klesat. Naopak ve druhé polovině týdne se při dobrém počasí již začnou pravidelně objevovat í pylová zrna ambrózie. Vrchol sezóny tohoto velmi agresivního alergenu očekáváme na přelomu srpna a září. Spóry plísní budou i nadále hojné ve dnech, kdy při dostatečné vlhkosti dosáhne teplota vzduchu alespoň 25 °C, v alergologicky významné koncentraci se udrží v ovzduší až do října. Výskyt ostatních pylových alergenů se bude pozvolna, ale vytrvale snižovat.

Pylové zpravodajství uslyšíte ve vysílání Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý čtvrtek ráno po rozhovoru s meteorologem v 7.20 hodin.

Pylová informační služba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme