Pylové zpravodajství

Dominantní alergeny: trávy, šťovík, jitrocel, řepka, dub

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pylové zpravodajství

V uplynulém týdnu se množství pylových alergenů v ovzduší snížilo. Sezóna dubu již doznívá, poměrně hojný byl ještě stále pyl málo alergizující borovice. V průběhu víkendu již většina stanic pylové služby registrovala pravidelně nižší koncentraci pylu trav. V teplejších oblastech se objevila ojedinělá pylová zrna černého bezu. Vedle těchto alergenů se v ovzduší vyskytoval pyl řepky olejky, šťovíku, jitrocele, ořešáku a jírovce.

Pro nejbližší období očekáváme stále spíše nižší koncentraci alergenů v ovzduší. Hlavním alergenem po následující týdny bude jednoznačně pyl trav a obilovin - v tomto týdnu začíná na většině území České republiky plná sezóna trav. Vedle pylu trav se bude objevovat také pyl jitrocele a šťovíku, na alergických potížích se může rovněž podílet pyl černého bezu. Akáty téměř nealergizují, citlivé osoby ale může dráždit jejich vůně. V blízkosti kvetoucích polí může vyvolávat potíže řepka olejka. Nově se začne objevovat pyl málo alergizující kopřivy. Dlouhodobě bude narůstat koncentrace spór vzdušných plísní. Sezóna dubu již končí.

Pylové zpravodajství uslyšíte ve vysílání Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu přibližně od března do září každou středu v předpovědi počasí v Ranním Radiožurnálu v půl šesté a v půl deváté ráno.

Pylová informační služba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme