Pylové zpravodajství

Dominantní alergeny: trávy, plísně, jitrocel, šťovík, merlíkovité, kopřivovité

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pylové zpravodajství

Uplynulý týden přinesl v důsledku četných srážek jen nižší koncentraci vzdušných alergenů. Ve složení pylových alergenů nedošlo k žádným podstatným změnám. Dominovaly stále trávy, hojná byla kopřiva, přibylo merlíkovitých. Jitrocel a šťovík se držely na stejné úrovni, sezóna lípy již pozvolna končí i ve středních polohách. Naopak sezóna plísní je stále na svém maximu, v ovzduší se objevovalo velké množství spór především Cladosporium a Alternaria.

Také v nejbližším období zůstanou trávy nejvýznamnějším alergenem. Letošní sezóna trav je již ale za hlavním vrcholem. Očekáváme stále spíše nižší, maximálně středně vysokou koncentraci alergenů v ovzduší, v době přeháněk a bouřek se množství pylových alergenů vždy výrazně sníží. Přibude pylu merlíkovitých, hojná bude stále kopřiva, sezóna lípy bude doznívat. Pyl jitrocele a šťovíku se bude vyskytovat v přibližně stejném počtu. Spóry plísní, především Cladosporium a Alternaria, se budou objevovat stále v obrovském množství.

Pylové zpravodajství uslyšíte ve vysílání Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu přibližně od března do září každou středu v předpovědi počasí v Ranním Radiožurnálu v půl šesté a v půl deváté ráno.

Pylová informační služba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme