Pylové zpravodajství

Dominantní alergeny: ambrózie, pelyněk, plísně, merlíkovité, kopřiva

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pylové zpravodajství

V uplynulém týdnu se v ovzduší objevovalo nižší až průměrné množství pylových alergenů. Sezóna pelyňku již pozvolna doznívala, naopak přibylo pylu silně agresivní ambrózie. Množství pylu merlíkovitých, jitrocele a slabě alergizující kopřivy se drželo na přibližně stejné úrovni. Hojné byly stále spóry vzdušných plísní. Trávy již nehrají žádnou roli.

Pro nejbližší období bude nejvýznamnějším pylovým alergenem ambrózie, vyšší koncentraci tohoto alergenu očekáváme zvláště při jihovýchodním směru větru. Pelyněk může vyvolávat potíže u silně přecitlivělých osob až do poloviny září, jeho sezóna již ale pozvolna končí a významnější zvýšení jeho koncentrace v ovzduší neočekáváme. Ostatní pylové alergeny, především merlíkovité a jitrocel, se mohou podílet na alergických potížích spíše lokálně. Hojné budou i nadále spóry plísní, především Cladosporium a Alternaria. Celkově letošní pylová sezóna postupně doznívá.

Pylové zpravodajství uslyšíte ve vysílání Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu přibližně od března do září každou středu v předpovědi počasí v Ranním Radiožurnálu v půl šesté a v půl deváté ráno.

Pylová informační služba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme