Pyrotechnici likvidovali u rodinného domu na Opavsku dělostřelecké miny. Policie evakuovala 33 lidí

Policie v pátek evakuovala kvůli nálezu munice z druhé světové války v obci Nové Sedlice na Opavsku 33 lidí ze sedmi rodinných domů. Likvidace munice trvala zhruba sedm hodin, krátce před 15:00 a lidé se mohli vrátit domů, řekl mluvčí opavské policie René Černohorský.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní sklad nalezené nevybuchlé munice ve Frýdku-Místku | Foto: Martin Knitl

Munice byla nalezena ve čtvrtek při výkopových pracích na zahradě rodinného domu. „Když se odhrnula zemina, tak tam našli nějaké železné předměty, které vypadaly jako munice. Na místo vyjel pyrotechnik," uvedl Černohorský.

Munice ale byla objevena za tmy a podle mluvčího bylo nutné místo pořádně prozkoumat, proto se s likvidací střeliva začalo až v pátek ráno. Místo do rána hlídali policisté. Součástí nálezu je zřejmě pěchotní munice a dělostřelecké miny. Část byla podle mluvčího zlikvidována na místě, část pak převezena k další likvidaci.

Největší evakuace v Německu od konce války. Pyrotechnici zlikvidovali leteckou pumu

Číst článek

„Na místě pracovalo pět pyrotechniků," uvedl Černohorský. Dodal, že nevznikla žádná škoda na majetku. Nálezy staré munice jsou na Opavsku poměrně časté, protože se tam na konci druhé světové války odehrávaly těžké boje při Ostravsko-opavské operaci.

Například loni v březnu pyrotechnici zneškodnili v Opavě - Kateřinkách nevybuchlou německou leteckou pumu z druhé světové války, na kterou narazili dělníci při výkopových pracích. Kvůli jejímu nálezu bylo tehdy evakuováno asi 700 lidí z největšího opavského sídliště.

Leteckou pumu objevili dělníci i v listopadu 2013 v centru Opavy při opravách historického Müllerova domu. Evakuováno tehdy bylo 400 lidí.

Sedm desítek lidí bylo v září 2011 evakuováno kvůli nálezu nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války i z okolí bytového domu v opavské Nákladní ulici. V roce 2010 se našla munice v lese v Dobroslavicích na Opavsku. Pyrotechnici ji tehdy museli zneškodnit na místě, protože byla zarostlá v kořenech stromu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme