Pyrotechnik chce od státu po vyhraném soudu půl milionu: ‚Chtěli mě zničit a ušili na mě kauzu‘

Kvůli zničené pověsti žádá pyrotechnik Bohumil Mareš od ministerstva spravedlnosti náhradu půl milionu korun. Čelil trestnímu stíhání za údajně zmanipulované odborné posudky, soudy ho ale očistily. Mareš je přesvědčen, že celá jeho kauza byla zmanipulovaná s cílem ho poškodit za kritizování nadřízených.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohumil Mareš | Foto: Michal Šula/ MAFRA/ Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Inženýr Mareš žádá po státu zatím náhradu nemajetkové újmy ve výši 500 tisíc korun, a to s ohledem na dopady trestního řízení, například ovlivnění služebního poměru nebo újmu coby znalce. Žádost jsme podávali na Ministerstvo spravedlnosti ČR,“ potvrdil informaci serveru iROZHLAS.cz Marešův advokát Václav Strouhal.

Kvůli kritice nadřízených na mě ušili kauzu, říká pyrotechnik. Vyhrál soud

Číst článek

Někdejšího elitního pyrotechnika a soudního znalce v oboru střelivo a výbušniny stíhala Generální inspekce bezpečnostních sborů. Za vinu mu kladla, že zfalšoval dvě znalecká vyjádření. Podle obvinění tak chtěl pomoct dvěma známým, z nichž jedním je právě advokát Strouhal.

Soud obžalobu smetl

Obvodní soud pro Prahu 6 ale obžalobu odmítl. „Nebylo prokázáno, že v době, kdy psal odborná vyjádření, znal oba muže, jichž se týkala,“ uvádí rozsudek. Poukazuje i na fakt, že obžalobě se nepodařilo prokázat, že by v Marešových posudcích byla nějaká nepravda či nesrovnalost.

„Celé trestní obvinění v této věci bylo vykonstruované s úmyslem poškodit klienta,“ konstatoval advokát Strouhal. Policejní inspekce však účelovost případu jednoznačně odmítla. Žádost o odškodnění však již leží na ministerstvu spravedlnosti.

Ještě nerozhodli

„O žádosti pana Bohumila Mareše ministerstvo spravedlnosti dosud nerozhodlo,“ napsala serveru iROZHLAS.cz Lucie Machálková z tiskového oddělení úřadu.

Policie navrhla obžalovat osm lidí za krádež zbraní ve Vrběticích, hrozí jim osm let vězení

Číst článek

Mareš až do roku 2011 patřil mezi přední členy pyrotechnické služby. Nebál se však veřejně kritizovat její nové vedení, popsal například na nákup nefunkční rušičky za 15,5 milionu korun, ukázal také na předlistopadové působení jeho přímého nadřízeného Karla Koubíka u StB.

V roce 2014 mu nadřízení odebrali znalecké osvědčení, a Mareš tak nemohl dále pracovat jako pyrotechnik. Nakonec skončil jako pochůzkář v centru Prahy a raději od policie odešel. Dnes pracuje pro Univerzitu Pardubice a soudí se i kvůli odebrání znaleckého osvědčení. Nedávno soudy rozhodly, aby o jeho odvolání proti odebrání osvědčení rozhodl policejní náměstek.    

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme