Elitní pyrotechnik žádal náhradu půl milionu za zastavené stíhání. Ministerstvo mu přiznalo 44 tisíc

Čelil trestnímu stíhání, soud ho ale nakonec očistil. Pyrotechnikovi Bohumilu Marešovi za to teď ministerstvo spravedlnosti přiznalo 44 tisíc korun. Kvůli zničené pověsti přitom žádal o půl milionu korun. Mareš se s částkou nespokojil a kvůli náhradě se obrátil na soud. Je přesvědčen, že případ na něj byl „ušit“ s cílem ho poškodit.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohumil Mareš

Bohumil Mareš | Foto: Michal Šula/ MAFRA/ Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Pyrotechnik po státu žádal takzvanou náhradu nemajetkové újmy, informaci o tom, že mu ji resort spravedlnosti přiznal, potvrdil jeho mluvčí Vladimír Řepka. „Jednalo se o částku 44 tisíc korun,“ napsal serveru iROZHLAS.cz.

Pyrotechnik chce od státu po vyhraném soudu půl milionu: ‚Chtěli mě zničit a ušili na mě kauzu‘

Číst článek

Částka nicméně Marešovi nestačí, zažaloval proto Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který ministerstvo spravedlnosti zastupuje.

‚Suma neodpovídá‘

„Přiznaná suma neodpovídá újmě způsobené trestním stíháním, a to zejména co se týče odborné veřejnosti a znevážení jeho osoby v jiných věcech, kde vystupoval jako znalec,“ řekl Marešův advokát Václav Strouhal serveru iROZHLAS.cz.    

Generální inspekce bezpečnostních sborů pyrotechnika a soudního znalce v oboru střelivo a výbušniny obvinila kvůli údajnému zfalšování dvou znaleckých vyjádření. Podle vyšetřovatelů chtěl pomoci dvěma známým, mimo jiné Strouhalovi. Za nadržování mu hrozily až čtyři roky za mřížemi.

Soud nicméně loni obžalobu odmítl, nepodařilo se totiž podle něj objasnit případný motiv Marešova jednání. „Nebylo prokázáno, že v době, kdy psal odborná vyjádření, znal oba muže, jichž se týkala,“ vysvětlil mimo jiné ve verdiktu.

Policistům ukradli zabavené auto přímo ze stanice. Škodu mají platit ti, kteří neměli službu

Číst článek

Mareš do roku 2011 patřil mezi špičku pyrotechnické služby, v rámci akce Mrzák například řešil sérii nebezpečných výbuchů z let 1999 až 2004, za nimiž stál důchodce Vladimír Štěpánek.

Dělal pochůzkáře

Později však veřejně kritizoval nové vedení služby. Poukázal například na nákup nefunkční rušičky za 15,5 milionu korun, ukázal také na předlistopadové působení svého přímého nadřízeného Karla Koubíka u StB. 

Kvůli tomu mu v roce 2014 nadřízení sebrali pyrotechnické osvědčení a skončil jako pochůzkář v centru Prahy. Od policie nakonec raději odešel. Mareš tvrdí, že trestní řízení proti němu bylo pomstou za jeho vystupování. Policejní inspekce však již dříve toto tvrzení odmítla.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme