Novoroční oslavy v národních parcích musí být bez pyrotechniky. Výbuchy stresují zvěř

Při novoročních oslavách nebude na území všech čtyř národních parků, tedy Šumava, Podyjí, České Švýcarsko a Krkonošského národního parku, dovolena zábavní pyrotechnika. Od loňského června to zakazuje novela zákona o ochraně přírody a krajiny v národních parcích včetně obcí. Parky a ministerstvo životního prostředí to sdělily v páteční tiskové zprávě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní park Šumava

Národní park Šumava | Foto: Honza Groh, Creative Commons Attribution 3.0 Unported

„Pro divoká zvířata je používání zábavní pyrotechniky, které doprovází hlasité výbuchy a ostré světelné efekty, velmi stresující. Při útěku, většinou noční krajinou, tak vydávají velkou spoustu potřebné energie a také jim hrozí zranění,“ vysvětlil Radek Drahný, mluvčí Krkonošského národního parku.

Národní park Šumava vytěžil letos kvůli polomům téměř dvakrát více dřeva než loni

Číst článek

„Za příklady nemusíme chodit nikterak daleko. Snad každý, kdo má psa, kočku nebo jiná domácí zvířata, viděl, jak je používání pyrotechniky děsí. A to jsou domácí zvířata, která jsou od nás zvyklá na spoustu nepřirozených zvuků a světelných efektů. U divokých zvířat je to ještě horší,“ doplnil Tomáš Salov za Národní park České Švýcarsko.

Národní parky vydaly společný informační plakát, který bude k dispozici nejen v informačních a návštěvnických střediscích, ale také v hotelech a penzionech. Součástí kampaně je i video společnosti Orchis Film vysvětlující, proč je používání pyrotechniky na chráněných územích omezeno zákonem. Za porušení zákazu hrozí pokuty do deseti tisíc korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme