R35 povede Českým rájem, rozhodli zastupitelé kraje

Zastupitelstvo Libereckého kraje jednalo o stavbě nové trasy kontroverzní silnice R35. Nakonec se rozhodlo podpořit severní variantu, tedy tu, která povede přes Český ráj.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obří kruhová křižovatka u Opatovic | Foto: www.rsd.cz

Proti tomuto záměru se jen dnes postavily desítky lidí. Šestadvacet zastupitelů ale bylo pro, proti jen čtyři a osm zastupitelů se hlasování zdrželo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Sepp a Martina Pokorná v pořadu Ozvěny dne.

„Čekali jsme, že zastupitelstvo znovu studii projedná a vezme v potaz naše argumenty. Bohužel se zastupitelstvo přiklonilo k technokratickému názoru prohnat čtyřproudovou silnici Českým rájem,“ řekla Martina Pokorná, předsedkyně Občanského sdružení s názvem S drakem rval se Michael.

Lidé, kteří proti této variantě protestovali, jsou podle ní zklamaní. Za prohraný boj to ale nepovažují. „Prohrané to bude až tehdy, kdy bude schválený územní plán,“ podotkla Pokorná. Podle ní by bylo jednoznačně lepší zvolit variantu jižní, která by se tolik nedotkla obyvatel a nejméně by zasáhla přírodu.

Zastupitelé ale svým rozhodnutím deklarovali podporu právě diskutovanému severnímu koridoru. „A doporučujeme ho i ministerstvu dopravy, životního prostředí a posléze i vládě,“ řekl náměstek hejtmana pro dopravu z Libereckého kraje Martin Sepp. Jižní varianta podle něj dopravní situaci v kraji nevyřeší.

Po svém dokončení má být rychlostní silnice R35 nejdelší komunikací svého druhu v České republice. Má být mimo jiné i jakousi severní alternativou dálnice D1 pro spojení Čech s Moravou.

Ivana Schoffelová, Alice Kottová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme