Řád bílého lva dostal pilot Josef František. Vyznamenaní byli i Kriegel, Neckář či Fibingerová
Nejvyšší české vyznamenání Řád bílého lva propůjčil prezident in memoriam pilotovi Josefu Františkovi, jednomu z účastníků bitvy o Británii v roce 1940. Mezi více než třemi desítkami dalších vyznamenaných jsou třeba politik František Kriegel, zpěvák Václav Neckář, herečka Libuše Šafránková, atletka Helena Fibingerová nebo student Petr Vejvoda.
Zeman v úvodním projevu řekl, že v každém z příběhů dnes vyznamenaných lidí je kus české historie. Osobnosti pak rozdělil na dvě skupiny – ty, které reprezentují příběh o statečnosti, a ty, které reprezentují příběh o práci.
Mezi statečnými prezident zmínil pilota Josefa Františka, který bojoval v bitvě o Británii a měl na svém kontě řadu úspěšných sestřelů. „Zde platí nikoli coubertinovské, že je třeba se války účastnit, ale také, že pokud možno je třeba válku vyhrávat,“ poznamenal prezident.
Prezident Miloš Zeman předal u příležitosti 28. října státní vyznamenání. Přímým přenosem prováděl Jaroslav Skalický
Do skupiny statečných zařadil také politika Františka Kriegela – muže, který v roce 1968 odmítl i přes nátlak podepsat souhlas se vstupem vojsk Varšavské smlouvy do Československa, nebo studenta Petra Vejvodu. Ten loni podlehl smrtelným zraněním, která utrpěl, když ve škole ve Žďáru nad Sázavou bránil spolužačku před útokem psychicky nemocné ženy.
„Chtěl bych poděkovat rodičům Petra Vejvody za to, jak svého syna vychovali, i když vím, že to jejich bolest nezmírní,“ řekl Zeman.
Při ceremoniálu pak po vyslovení Vejvodova jména zazněl ze sálu dlouhotrvající potlesk.
Mezi „lidi práce“ zařadil Zeman úspěšné podnikatele, k nimž jako protipól jmenoval Viktora Koženého a také Zdeňka Bakalu.
„Dlouho jsme slyšeli, že nebudou schopni vzdorovat zahraničnímu tlaku, že zde vlastně žádná generace baťovských podnikatelů nebude – protože zde byla pouze generace Kožených a Bakalů – ale nakonec se ukázalo, že baťovská generace se dokázala přes veškeré obtíže prosadit,“ řekl Zeman.
Mezi „pracovité“ zařadil také skupinu bývalých politiků. „Chtěl bych říci, že i politici umějí makat, ale jenom někteří. Jako příklad bych uvedl svého dlouholetého přítele Pavla Dostála,“ připomněl Zeman někdejšího ministra kultury.
Z dalších oblastí prezident vyznamenal třeba sportovce, novináře, umělce či lékaře.
Prezident Zeman vyznamenal 35 lidí. Jak hodnotí výběr oceněných, řekl Štěpánu Pokornému ve vysílání Radiožurnálu politolog Lukáš Jelínek
Podle politologa Lukáše Jelínka byl prezidentův projev uměřený a méně kontroverzní, než jaké běžně pronáší. „Ve svém vystoupení postavil do hlavní role vyznamenané a jejich životní příběhy,“ řekl Jelínek.
K výběru oceněných pak poznamenal, že Zeman „mixuje lidi, kteří dostanou státní vyznamenání na základě celospolečenského konsenzu, s lidmi, které vyznamenává jen o své vůli“.
Ve Vladislavském sále dnes ceremoniálu přihlíželi přední představitelé církve, armády, ústavní činitelé a také bývalý prezident Václav Klaus nebo manželka prvního prezidenta samostatné České republiky Dagmar Havlová.
Naopak účast odmítli rektoři vysokých škol, kteří se rozhodli podpořit své dva kolegy, které prezident nepozval. Zeman během dne rektorům přes média ironicky poděkoval za to, že uvolnili místa pro příbuzné vyznamenaných.