Rád bych, aby se v Senátu změnilo klima, řekl Pithart

Druhé kolo senátních voleb bude pro strany znamenat poměrně tvrdý boj. Nejvíc kandidátů bude mít ve druhém kole ČSSD. Druhá je ODS. Sociálním demokratům by stačilo získat dvanáct senátorů pro to, aby mohli blokovat vládní reformy. Podle místopředsedy Senátu Petra Pitharta by ale měli senátoři věci vážit ne vždy ze stranických hledisek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Pithart | Foto: Marián Vojtek

„Byl bych rád, aby se vrátily doby, kdy jsme se přesvědčovali a také někdy přesvědčili,“ řekl Pithart (KDU-ČSL) s tím, že bojovnost sluší Sněmovně, nikoli Senátu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda Senátu České republiky Petr Pithart ve Světě o třetí.

„Nejhorší, co jsme zažili, je, když strana, která má převahu, na debaty kašle. Strašně bych si přál, aby se v Senátu změnilo klima,“ podotkl Pithart.

Sociální demokracie bude bojovat celkem o dvaadvacet mandátů, druhá ODS bude usilovat o devatenáct mandátů. Druhé kolo voleb do třetiny senátu proběhne tento pátek a sobotu 22. a 23. října.

Počty kandidátů do druhého
kola senátních voleb:
22 za ČSSD
18 za ODS
5 za TOP 09
3 za KDU-ČSL
1 za VV
1 za KSČM
3 nestraníci

Podle vyjádření premiéra Petra Nečase by vítězství sociální demokracie znamenalo, že po příštích prezidentských volbách bude prezidentem Jiří Paroubek. S tím ale Pithart nesouhlasí a premiérův výrok považuje za strašení.

„Je to velké strašení. Od pana premiéra bych to ani nečekal. A nevíc to ani není reálné,“ řekl místopředseda Senátu s tím, že ČSSD už přišla na to, že styl Paroubkovy politiky lidi příliš neoslovil.

O posty senátorů se kromě ČSSD a ODS budou ucházet také kandidáti TOP 09, KDU-ČSL, Věcí veřejných, KSČM a nezávislí.

Ondřej Černý, Alice Kottová, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme