Řád národa použil v kampani logo Sokola. Selhání lidského faktoru, reaguje na kritiku z obce

Řád národa ve své předvolební kampani využil symboly České obce sokolské. V grafice zveřejněné na facebooku spojil svoje vlastní logo s fotografiemi sokolů a znakem obce. Ta se proti tomu záhy ostře ohradila a vyzvala ke stažení příspěvku.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všesokolský slet v roce 2012 (ilustrační foto) | Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Pětice fotografií sokolů, citace prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka z listopadu roku 1918 „Bez Sokola by nebylo legií, bez legií by nebylo Československa!“ a znak České obce sokolské.

Nejen velcí. Kampaně za desítky milionů rozjíždějí i některé nové strany

Číst článek

Právě tak vypadala grafika, kterou v rámci předvolební kampaně na svém facebookovém účtu v úterý zveřejnil Řád národa. Hnutí ke koláži doplnilo své vlastní logo a jedno z hesel Velké francouzské revoluce.

Politického příspěvku na sociální síti si ale sokolové všimli a od grafiky se distancovali: Žádáme okamžité smazání všech příspěvků obsahujících znak České obce sokolské a zakazujeme další využívání znaku a celé sokolské myšlenky ve vlastní politické kampani. Česká obec sokolská (Sokol) je a vždy byla zcela apolitickou organizací, která ztužuje tělo i ducha národa. Pokud kandidujete do státní správy, měli byste znát výraz vlastnické právo. Zároveň se tímto od celé vaší kampaně distancujeme,“ formuloval facebookovský administrátor Sokola pod facebookovým příspěvkem Řádu národa, co tělovýchovnou organizaci popudilo.

Na předvolební grafiku, ve které je spojena sokolská myšlenka s politickým hnutím, sokoly upozornil jeden ze vzdělavatelů obce Lukáš Křemen. Následně o incidentu informoval Sokol i na svém facebookovém profilu.

Zdeněk Kubín z tiskového oddělení Sokola pro server iROZHLAS.cz zdůraznil, že obec je apolitická organizace, která nepodporuje žádnou politickou stranu. "Z tohoto důvodu odmítá jakékoliv zneužití své symboliky v politických kampaních," řekl.

Řád národa: selhala pracovnice

Řád národa se ale proti kritice brání. Podle předsedy hnutí Josefa Zicklera nešlo o zneužítí sokolských symbolů, ale o selhání "lidského faktoru". Pochybila prý jedna ze správkyň facebokového účtu hnutí. Zickler také připomněl, že příspěvek z facebookových stránek hnutí už zmizel.

„Tato paní se podílí na přípravě oficiálních stránek Řádu národa – Vlastenecká unie a zároveň má na starosti správu facebookové stránky Řádu strážců koruny a meče, na nichž v minulosti už hnutí Sokol propagovala. Obě organizace v sobě nesou totiž odkazy na prvorepublikovou Maffii (orgán českého odboje během první světové války – pozn. red.),“ popsal Zickler.

Žena podle Zicklera zaměnila dva různé profily. "Spletla si virtuální prostor, ve kterém se pohybuje. To je lidský faktor. V žádném případě jsme nechtěli spojovat Sokol s politickým hnutím. Paní si při přípravě podkladů pro politickou stránku neuvědomila, že nemůže použít logo ani fotografie Sokola, protože Sokol je čistě apolitická sportovní a společenská organizace,“ pokračoval předseda.

Nevhodnou reklamu podle něho začalo hnutí řešit záhy po upozornění ze strany Sokola. Než ale stihli zasáhnout, příspěvek odstranil některý ze správců faceboooku, doplnil Zickler.

Kristýna Guryčová, Lukáš Řezník Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme