Do Rady České televize sněmovna nikoho nezvolila. Pět z 15 míst zůstává neobsazených

Do Rady České televize (ČT) ve středu sněmovna žádného z uchazečů nezvolila. Pět míst v ní zůstalo po druhých kolech tajných voleb neobsazených. Budou vypsány nové volby, do nichž budou oprávněné organizace předkládat nové návrhy kandidátů. Výsledky oznámil předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO). V prvním kole voleb sněmovna zvolila do rady veřejnoprávní televize pouze bývalého ředitele ostravského studia Ilju Racka.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká televize, ilustrační foto

Část členů Rady ČT měla sněmovna volit už v minulém volebním období | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Volby byly dvě. V první poslanci nevybrali adepta na místo po Haně Lipovské, kterou dolní komora loni v září z televizní rady odvolala. Ve druhém kole nezískali dostatečný počet hlasů Zdeněk Šarapatka ani Daniel Váňa, kteří v Radě České televize působili už v minulosti.

Ve druhé, běžné volbě zůstala v televizní radě neobsazená po druhém kole čtyři místa. Ve středu neuspěli Petr Brozda, Zbigniew Czendlik, Ivana Chmel Denčevová, Monika MacDonagh Pajerová, Jan Novák, Jiří Padevět, Michal Schuster a Radek Žádník.

Prezident Zeman podruhé jmenoval šéfem Nejvyššího kontrolního úřadu Kalu. Byl jediným kandidátem

Číst článek

Ke zvolení bylo potřeba získat nejméně 95 poslaneckých hlasů. Nejblíže ke zvolení měl Brozda s 93 hlasy. Váňa, Czendlik a Novák získali po 92 hlasech, Šarapatka a Chmel Denčevová po 91 hlasech a MacDonagh Pajerová a Padevět po 89 hlasech. Schustera a Žádníka volilo shodně 88 poslanců.

Premiér Petr Fiala (ODS) po jednání vlády řekl, že kvůli jednání kabinetu zatím nebyl čas na analýzu hlasování. „Ale za problém to považujeme a budeme se tím vážně zabývat,“ řekl.

Z vyjádřeních zástupců poslanců vládní většiny vyplývá, že koalice se na kandidátech, kteří měli být zvoleni, dohodla, někteří poslanci ale dohodu údajně nerespektovali.

„Dohoda byla jasná. Znamená to pouze to, že někteří solitéři tuto dohodu nedodrželi a zbytečně se kvůli nim musí opakovat volba, aby mohla Rada České televize řádně fungovat," řekl k výsledkům voleb předseda pirátských poslanců Jakub Michálek.

Zdůraznil, že Piráti koaliční smlouvu ctí a chtějí, aby stát fungoval. Rovněž podle předsedy klubu TOP 09 Jana Jakoba se koaliční strany dohodly. „Ale je zřejmé, že tuto dohodu několik poslanců nerespektovalo. Jsem si jistý, že poslanci TOP 09 koaliční dohody ctili,“ sdělil Jakob.

Také předseda klubu KDU-ČSL Marek Výborný potvrdil, že se koalice na podporovaných kandidátech dohodla a předsedové všech pěti frakcí opakovaně deklarovali, že od svých poslanců neregistrují žádné výhrady. „Je zjevné, že tady existuje nějaká malá skupina, ono to vychází asi na šest až osm poslanců, kteří dohodu nedodrželi,“ řekl. Nesdělili to podle Výborného předsedům vládních klubů ani stran.

Poslanci jednomyslně označili vraždění v Buče za válečný zločin. Vyzvali k dalším protiruským sankcím

Číst článek

Výborný podotkl, že už před prvním volebním kolem se všichni podporovaní kandidáti účastnili jednání lidovecké frakce a nikdo z členů nevyjádřil žádné pochyby. „Ale je to tajná volba. Nikdo z nás pěti předsedů klubů nemůže říci: ‚Já mohu s jistotou garantovat, že všichni mí poslanci volili tak a tak‘,“ míní Výborný. Záležitost bude vládní koalice podle něho řešit.

„Každý hlasoval podle svého přesvědčení,“ napsal předseda poslanců STAN Josef Cogan. Osobně, jak uvedl, volil pět kvalitních kandidátů, kteří by zaručili nezávislost televize. Na těchto nominantech byla podle Cogana shoda i v klubu STAN. „Bohužel nezískali dost hlasů,“ konstatoval.

 Rada veřejnoprávní televize má ze zákona 15 členů a představuje nástroj, kterým má veřejnost tyto instituce kontrolovat. Do její pravomoci patří například schvalování rozpočtu a volba generálního ředitele.

Část členů Rady ČT měla sněmovna volit už v minulém volebním období. Kluby tehdejší opozice ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN i za přispění tehdy vládní sociální demokracie volbu zablokovaly. Někteří poslanci mluvili o hlasovací koalici tehdy vládního hnutí ANO a opozičních SPD a KSČM.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme