‚Černý den pro svobodu českých médií‘. Opozice kritizuje výsledek volby členů Rady České televize

Poslanci ODS považují výsledek středeční volby členů Rady České televize za ohrožení svobody a nezávislosti fungování veřejnoprávního média. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je volba výsledkem nedůstojného politického handlu. Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík považuje volbu za alarmující a za ohrožení nezávislosti jednoho ze stěžejních pilířů demokracie. TOP 09 hovořila o černém dni pro svobodu českého mediálního prostředí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká televize

Česká televize | Zdroj: Profimedia

Sněmovna zvolila ve středu do Rady České televize (ČT) ekonomku Hanu Lipovskou, novináře Pavla Matochu a moderátora Luboše Xavera Veselého. Neuspěli psycholog Ivan Douda, filmový kritik a teoretik Zdeněk Holý a předseda správní rady Nadačního fondu obětem holokaustu Michal Klíma.

Poslanci vyslali v tajné volbě do Rady České televize Xavera Veselého či ekonomku Lipovskou

Číst článek

„Vnímám právě proběhlou volbu členů Rady České televize jako vážné ohrožení svobody, nezávislosti, objektivity a vyváženosti fungování veřejnoprávního média,“ řekla na tiskové konferenci místopředsedkyně sněmovního volebního výboru Miroslava Němcová (ODS). Část kandidátů by podle ní bezpochyby vyhověla požadavkům na radní lépe než ti, kteří byli ve středu zvoleni. Podle ní byli členové zvoleni poslanci ANO, KSČM a SPD. „Sociální demokracie zůstala stranou, zásadní ale je, že to nebyla její priorita a nevyvolala kvůli tomu koaliční jednání,“ řekla Němcová.

‚Politický handl‘

„Poslanci některých stran porušili dohody o vyváženém personálním složením rad a upřednostnili vlastní zájmy spočívající v kontrole a ovlivňování České televize. Prosadili tam své vlastní koně, kteří se nestydí dávat najevo vlastní vůli zasahovat do programu a obsahu veřejnoprávních médií. Byť jsme jako opozice vystupovali jednotně s cílem bránit nezávislost České televize, hlasovací mašina komunisticko-populisticko-fašistické koalice je zkrátka v přesile,“ uvedl v tiskovém komentáři místopředseda STAN Gazdík.

„V Radě ČT mají sedět kompetentní odborníci, kteří budou chránit nezávislost veřejnoprávních médií. Takové lidi jsme s Piráty podporovali. Bohužel rada bude doobsazena lidmi na základě výsledků nedůstojného politického handlu. O to víc budeme hlídat její činnost,“ napsal na twitteru pirátský předseda Bartoš.

Poslanci volili členy televizní a rozhlasové rady, uspěli Bradáč, Kysilka, Šlégr a Pokorný. Zbývají 4 místa

Číst článek

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové jsou nově zvolení členové rady „těmi, kteří v mnoha svých výrocích v minulosti potvrdili, že nejsou zastánci nezávislé objektivní žurnalistky.“ Smyslem veřejnoprávních médií je podle ní také kontrola moci, politiků a je podle ní nutné, aby nadále fungovala investigativní žurnalistika. Kritizovala za volbu ANO, SPD, KSČM a poslance hnutí Trikolóra, kteří podle ní nemají zájem na kontrole, jasné kritice a oponentuře.

Poslankyně Trikolóry Zuzana Majerová Zahradníková na twitteru uvedla, že má upřímnou radost, že při volbě vyhrál rozum. Lipovské pogratuloval pražský arcibiskup Dominik Duka. „Oceňuji její statečnost a pokoru, s jakou po několik měsíců dokázala čelit vyloženě nenávistné a naprosto nepochopitelné kampani některých zájmových skupin. Podobný dík patří i poslancům, že těmto křiklounům nepodlehli,“ uvedl na twitteru.

Rada ČT je orgán, jejímž prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme