Rada České televize vybírá nového generálního ředitele

Rada České televize dnes bude volit nového generálního ředitele. K jednání se sešla v poledne. Nástupce Jiřího Janečka vzejde z pěti kandidátů, které rada poslala do finálového kola z původních 32 uchazečů. Televizní odbory výběr finalistů kritizují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda televizní rady Milan Uhde | Foto: Filip Jandourek

Šanci na zvolení dostali výkonný ředitel ČT24 Roman Bradáč, bývalý šéf TV Nova Petr Dvořák, někdejší výkonný ředitel televize Óčko Hynek Chudárek, prezident česko-německé průmyslové komory Radomír Šimek a někdejší marketingový ředitel Primy Jan Svoboda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Člen Rady ČT Jiří Presl v Ranním interview Radiožurnálu.

Rada naopak stopku vystavila režiséru Fero Feničovi, exřediteli vydavatelství Economia Michalu Klímovi nebo šéfdramaturgyni ČT Aleně Müllerové.

Finální výběr kritizovala například asociace režisérů a scénáristů a český filmový a televizní svaz. Na jednání Rady se dnes čekala i polemika o tom, jestli má být volba veřejná nebo tajná. Předseda televizní rady Milan Uhde ale návrh na veřejnou volbu generálního ředitele nepředloží. "Uprostřed jízdy se nepřepřahá," argumentoval. Volit se tedy bude tajně, jak rada odhlasovala na minulém zasedání.

Uhde se přitom prý nechal dříve slyšet, že by upřednostnil veřejnou volbu televizního ředitele. Člen Rady ČT Jiří Presl to ale označil za nesmysl. „Nedovedu si představit, že by takovéto prohlášení pan předseda myslel vážně. Protože kdyby to myslel vážně, tak bych musel vystoupit a říci, že jsem zcela zásadně a principiálně proti,“ zdůraznil před jednáním Presl.

VOLBU GENERÁLNÍHO ŘEDITELE SLEDUJTE ONLINE

Presl upřesnil, že není proti veřejné volbě jako takové, pokud by ovšem byla deklarována v pravidlech od samého počátku. „Ale měnit pravidla v průběhu soutěže, kdy část volby byla tajná a teď se nastoluje veřejná, to považuji za naprosto absurdní požadavek,“ vysvětlil člen Rady ČT.

Kolem volby nového šéfa panuje podle Presla nervozita a neklid: „Je to nesrovnatelně dramatičtější, než to bylo v roce 2009. Myslím si, že to souvisí s nepříznivým ekonomickým vývojem, s obavami lidí z budoucnosti.“ Politických tlaků by se ale neobával. Lobbistické tlaky a vlivy nicméně nevyloučil. „Ty jsou všude a vždycky budou. Mně ale nikdo neoslovuje,“ podotkl Presl.

Podle jedněch nelegitimní volba

Jaromír Volek z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity nicméně považuje celou soutěž za nelegitimní. „Řešit, jestli se bude volit veřejně, nebo tajně v situaci, kdy do finále neprošli velmi dobří, klíčoví kandidáti, je úplně směšné,“ řekl Volek. Podle něj byla volba fatálně ovlivněna už prvním výběrem.

Také šéfredaktor serveru Digizone.cz Jan Potůček očekával, že se do finále dostanou jiní lidé. „Osobně jsem očekával, že postoupí Fero Fenič, který nyní chce podávat žalobu na místopředsedkyni rady Danu Eklovou, nebo Michal Klíma, bývalý šéf vydavatelství Economia. Nestalo se,“ podotkl Potůček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéfredaktor serveru Digizone.cz Jan Potůček a Jaromír Volek z Fakulty sociálních studií MU ve Světě o desáté.

Je ale také možné, že radní dnes nového šéfa televize nevyberou. „Jedna ze spikleneckých teorií tvrdí, že možné, že celý proces půjde do ztracena a ředitel vůbec zvolen nebude. A bude prodlužováno bezvládí České televize, kterou má Českou televizi poškozovat. Ale já to vidím tak padesát na padesát,“ dodal Volek.

Jiří Janeček působil jako generální ředitel České televize od roku 2003. Ve veřejnoprávní televizi předtím mimo jiné moderoval hlavní zpravodajskou relaci. Na svou funkci rezignoval k 31. srpnu ze zdravotních důvodů.

Martin Drtina, Karolína Koubová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme