Do Rady ČTK navrhli poslanci Šlerku nebo Semína. Tajné hlasování začne koncem května

Do Rady České tiskové kanceláře navrhly poslanecké kluby zastupitele Prahy 3 za ANO Davida Soukupa, bývalého předsedu rady Tomáše Mrázka, ředitele Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Josefa Šlerku a činovníka spolku Akce D.O.S.T. Michala Semína. Nominace v pátek projednala sněmovní volební komise. Tajná volba dvou nových radních ČTK (České tiskové kanceláře) se uskuteční na schůzi dolní komory, která začne koncem května.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sedmičlenná Rada ČTK je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média (ilustrační snímek)

Sedmičlenná Rada ČTK je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média (ilustrační snímek) | Zdroj: Profimedia

Kandidát hnutí ANO David Soukup letos neuspěl ve volbě člena Rady Českého rozhlasu. Mrázka navrhla stejně jako v minulosti ODS. Šlerka, kterého porazila v dubnové volbě jednoho radního ČTK někdejší ministryně práce a sociálních věcí ČSSD Michaela Marksová, je společným kandidátem klubu Pirátů a KDU-ČSL. Semína nominovalo do volby hnutí SPD Tomia Okamury.

Bývalý tajemník Václava Klause doplnil velkou vysílací radu. Na návrh SPD schválila Jakla sněmovna

Číst článek

Sněmovna bude vybírat členy rady za předsedu Miroslava Augustina (zvolen za ANO) a za Jakuba Heikenwäldera (zvolen za KDU-ČSL), jimž pětiletý mandát končí v červnu. Marksovou zvolila dolní komora za Vladimíra Cisára (zvolen za ČSSD).

Právo veřejnosti na kontrolu

Sedmičlenná Rada ČTK je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média.

Do její působnosti náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu agentury. Kandidáty do Rady ČTK navrhují poslanecké kluby.

ČTK byla založena v roce 1918 jako státní tisková agentura. Od roku 1993 je veřejnoprávní institucí majetkově i hospodářsky oddělenou od státu.

Agentura nedostává žádné dotace ze státního rozpočtu, nevybírá na rozdíl od Českého rozhlasu a České televize koncesionářské poplatky a veškeré náklady hradí ze své komerční činnosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme