Arenbergera nahradí v rozhlasové radě předseda dozorčí komise Šuchman, rozhodli poslanci

Do Rady Českého rozhlasu zvolila sněmovna v tajné volbě dosavadního předsedu dozorčí komise Českého rozhlasu a někdejšího prezidenta Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiřího Šuchmana. Na sociálních sítích o tom ve čtvrtek informoval předseda sněmovního volebního výboru Tomáš Martínek (Piráti). Neuspěla tak moderátorka Martina Kociánová ani Zdeněk Musil ze spolku Naděje v pohybu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Šuchman | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Šuchman obsadí volné místo, které se uvolnilo v dubnu poté, co ho musel opustit tehdejší ministr zdravotnictví za ANO Petr Arenberger.

Vinohradská 12 obhájila vítězství v soutěži Podcast roku, zabodoval i Host Lucie Výborné

Číst článek

Při veřejném slyšení se Šuchman vyslovil mimo jiné pro zvýšení rozhlasových poplatků. „Jsem zastáncem toho, že by se měly zvednout,“ řekl tehdy. Poukázal přitom na to, že od roku 2005 jsou na stejné úrovni.

Upozorňoval i na to, že letos skončí možnost Českého rozhlasu uplatňovat širší nároky na odpočty daně z přidané hodnoty, a rozhlas tak přijde asi o 130 milionů korun. Bude podle něj muset svůj rozpočet přehodnotit.

Šuchman vystudoval ekonomii a působil hlavně v telekomunikacích. Do rozhlasové rady ho navrhla Nadace Charty 77.

Rada Českého rozhlasu má devět členů. Jejím prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontrolovat veřejnoprávní médium. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu.

Köppl, nebo Koubek

Poslanci také vybírají kandidáta na jmenování do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Do funkce je po zvolení jmenuje předseda vlády.

Radiožurnál zůstává nejposlouchanější stanicí v Česku. Druhé místo patří Rádiu Impuls

Číst článek

Do druhého kola volby se podle Martínka dostali Daniel Köppl, někdejší výkonný ředitel mediálního domu Empresa Media Jaromíra Soukupa, který je kandidátem hnutí ANO, a kandidát TOP 09 Jiří Koubek.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání má 13 členů. Na návrh sněmovny je jmenuje a odvolává premiér.

Rada mimo jiné uděluje, mění a odnímá licence k provozování vysílání, dohlíží na pluralitu programové nabídky a informací a dbá na obsahovou nezávislost vysílání. Sleduje také obsah rozhlasového a televizního vysílání, za porušení vysílacích zákonů ukládá sankce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme