Rada ČT o Hodačově odvolání nejednala a schválila rozpočet

Zasedání Rady České televize začalo o hodinu později, než mělo, a několik hodin se zabývalo pouze tím, co se dostane na program jednání. Usnesení Poslanecké sněmovny ČR a odvolání Jiřího Hodače z funkce ředitele nakonec mezi projednávanými tématy chyběly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pět členů Rady se shodlo na tom, že nemohou hlasovat o odvolání generálního ředitele, aniž by vyslechli jeho vysvětlení některých kroků, které ve své funkci podnikl. Dále se radní shodli na tom, že by bylo neetické Hodače odvolat v době jeho nemoci. Navrhli tento bod zařadit na první jednání Rady po ukončení Hodačovy pracovní neschopnosti, což by mělo být 23. ledna.

Radní Václav Erben, nominovaný ČSSD, se rozhodl, že pokud Jiří Hodač na funkci generálního ředitele nerezignuje do půlnoci 11. ledna, sám z Rady ČT 12. ledna odstoupí.

Zasedání Rady ČT nakonec skončilo se dvěma výsledky. Byl schválen provizorní rozpočet České televize na první čtvrtletí roku 2001 a nové vedení televize bylo vyzváno k tomu, aby se snažilo vejít se svými odpůrci v jednání.

Mluvčí krizového výboru redaktorů zpravodajství ČT Adam Komers nebyl postojem Rady ČT k usnesení Poslanecké sněmovny překvapen.

Rozhořčení nad ignorováním usnesení parlamentu vyjádřil Vladimír Mlynář z Unie svobody.

Stejně rozhněvaně reagoval i premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman.

Podle Pavla Rychetského z ČSSD může vést postup Rady ČT i k mimořádným krokům sněmovny.

Podle členky mediální komise Sněmovny Kateřiny Dostálové z ODS je Rada České televize nezávislý orgán, po kterém je tolik voláno. Rozhodnutí Rady České televize nehlasovat o odvolání generální ředitele Jiřího Hodače, ač jí to ukládalo usnesení poslanecké sněmovny, považuje za projev této nezávislosti.

Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme