V Radě ČTK zasedne publicista Petr Žantovský, od Zemana dostal loni medaili Za zásluhy

Novým členem Rady České tiskové kanceláře ve středu sněmovna zvolila novináře a publicistu Petra Žantovského. Další dvě volná místa v radě zatím neobsadila. Druhé kolo tajné volby bude pokračovat ve středu příští týden. Postoupili do něj čtyři kandidáti. Výsledky volby oznámil předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník z ANO.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Publicista Petr Žantovský | Foto: 'Yan Renelt/MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Publicista Petr Žantovský, kterého nominovalo hnutí ANO, obdržel 86 hlasů. Ke zvolení jich bylo nutných 78.

Petr Žantovský

Publicista, komentátor a vysokoškolský pedagog. V 80. letech pracoval v redakci hudebního periodika Melodie, po roce 1989 jako vedoucí kulturní rubriky v deníku Práce a v týdeníku Reportér. V letech 1994 - 2003 působil jako ředitel nakladatelství Melantrich a Votobia. Následně přešel do akademické sféry. Věnuje se i publikační činnosti. Prezident Miloš Zeman ho loni vyznamenal medailí Za zásluhy.

Do druhého kola postoupili bývalý člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Pavel Foltán, mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová, historik a politolog Michal Pehr a bývalý novinář a tiskový mluvčí Jiří Táborský.

Nominant ANO Foltán obdržel v dnešním prvním kole tajné volby 74 hlasů a kandidátka SPD Gáborová 73 hlasů. Nominanti KDU-ČSL Pehr a Pirátů Táborský dostali po 39 hlasech.

Původně poslanci vybírali ze sedmi kandidátů. Z volby vypadli nominantka ODS Zdeňka Štěpánková, kterou volilo 35 poslanců, a bývalý poslanec KSČM a nominant této strany Václav Snopek. Získal 18 hlasů.

Po zvolení Žantovského je v sedmičlenné Radě ČTK obsazeno pět míst. Nově radu vede Miroslav Augustin, jenž byl do ní zvolen za ANO.

ČTK byla založena v roce 1918 jako státní tisková agentura. Od roku 1993 je veřejnoprávní institucí majetkově i hospodářsky oddělenou od státu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme