Rada NATO - Rusko: Společně proti terorismu

Ministři zahraničí zemí Severoatlantické aliance a Ruska se shodli na potřebě boje proti mezinárodnímu terorismu. Přijali také program pro vzájemnou operabilitu spojeneckých a ruských systémů protivzdušné obrany. Chtějí také prohloubit spolupráci při řízení civilních krizí a proti šíření zbraní hromadného ničení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Summit NATO v KCP | Foto: Jan Rosenauer

Generální tajemník NATO George Robertson znovu zopakoval, že rozšíření aliance o sedm nových členů není namířeno proti Moskvě. Šéf ruské diplomacie Ivanov zdůraznil, že Rusko nejprve prostuduje příslušné dokumenty a ocenil, že NATO nebere jeho zemi jako rivala, ale jako partnera.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Šmíd a V. Pohanka: Rada NATO a Rusko

Oba také potřebu boje proti terorismu demonstrovali na příkladu nedávné akce čečenských ozbrojenců v moskevském divadle. Šéf NATO přitom nijak nezpochybnil zásah ruských bezpečnostních sil, při kterém zahynulo více než sto lidí.

Robertson připomněl, že se 9. prosince v Moskvě zúčastní konference o boji proti terorismu.

Po setkání s ministry zahraničí členských států NATO byl šéf ruské diplomacie Ivanov smířlivý. "Pokud bude NATO v praxi řešit stejné bezpečnostní úkoly jako Rusko, tedy že bude čelit novým hrozbám, jako je terorismus, pak se možnosti užší spolupráce zvětšují."

O tom, že ale Rusko nepřijalo rozšíření aliance se svěšenou hlavou, svědčí fakt, že na závěr zasedání společné Rady odmítlo přijmout společný dokument.

Nálada mezi dalším strategickým partnerem aliance - Ukrajinou - a účastníky summitu byla o poznání napjatější. NATO se odmítlo separátně setkat s prezidentem Leonidem Kučmou, který čelí podezření, že minimálně věděl o prodeji radarového systému Kolčuga do Iráku.

Ukrajinský ministr obrany Zlenko to ale v Praze kategoricky popřel. "My jsme nikdy, nikdy nedodali zbraňové systémy do Iráku. Veškerá obvinění americko britské expertní komise se v ničem nezakládají na pravdě."

Právě kvůli podezření z prodeje radarů nepozvalo NATO na summit ukrajinského prezidenta Leonida Kučmu a Komisi NATO-Ukrajina organizovalo na ministerské úrovni. Kučma přesto přijel.

Podle českého velvyslance při NATO Karla Kovandy bylo jeho přijetí v Praze chladné, ale korektní. "Včera mi ukrajinský velvyslanec sdělil, že si s prezidentem Kučmou potřásli rukou prezident Bush a další," poznamenal ve vysílání Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu.

Milan Kopp, Milan Fridrich, Jan Šmíd, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme