Rada NATO - Rusko: Společně proti terorismu
Ministři zahraničí zemí Severoatlantické aliance a Ruska se shodli na potřebě boje proti mezinárodnímu terorismu. Přijali také program pro vzájemnou operabilitu spojeneckých a ruských systémů protivzdušné obrany. Chtějí také prohloubit spolupráci při řízení civilních krizí a proti šíření zbraní hromadného ničení.
Generální tajemník NATO George Robertson znovu zopakoval, že rozšíření aliance o sedm nových členů není namířeno proti Moskvě. Šéf ruské diplomacie Ivanov zdůraznil, že Rusko nejprve prostuduje příslušné dokumenty a ocenil, že NATO nebere jeho zemi jako rivala, ale jako partnera.
Oba také potřebu boje proti terorismu demonstrovali na příkladu nedávné akce čečenských ozbrojenců v moskevském divadle. Šéf NATO přitom nijak nezpochybnil zásah ruských bezpečnostních sil, při kterém zahynulo více než sto lidí.
Robertson připomněl, že se 9. prosince v Moskvě zúčastní konference o boji proti terorismu.
Po setkání s ministry zahraničí členských států NATO byl šéf ruské diplomacie Ivanov smířlivý. "Pokud bude NATO v praxi řešit stejné bezpečnostní úkoly jako Rusko, tedy že bude čelit novým hrozbám, jako je terorismus, pak se možnosti užší spolupráce zvětšují."
O tom, že ale Rusko nepřijalo rozšíření aliance se svěšenou hlavou, svědčí fakt, že na závěr zasedání společné Rady odmítlo přijmout společný dokument.
Nálada mezi dalším strategickým partnerem aliance - Ukrajinou - a účastníky summitu byla o poznání napjatější. NATO se odmítlo separátně setkat s prezidentem Leonidem Kučmou, který čelí podezření, že minimálně věděl o prodeji radarového systému Kolčuga do Iráku.
Ukrajinský ministr obrany Zlenko to ale v Praze kategoricky popřel. "My jsme nikdy, nikdy nedodali zbraňové systémy do Iráku. Veškerá obvinění americko britské expertní komise se v ničem nezakládají na pravdě."
Právě kvůli podezření z prodeje radarů nepozvalo NATO na summit ukrajinského prezidenta Leonida Kučmu a Komisi NATO-Ukrajina organizovalo na ministerské úrovni. Kučma přesto přijel.
Podle českého velvyslance při NATO Karla Kovandy bylo jeho přijetí v Praze chladné, ale korektní. "Včera mi ukrajinský velvyslanec sdělil, že si s prezidentem Kučmou potřásli rukou prezident Bush a další," poznamenal ve vysílání Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu.