Řada nemocnic podle Mladé fronty Dnes omezuje léčbu

Řada nemocnic omezuje léčbu, hlásí titulek Mladé fronty Dnes. Na mnoha odděleních akutně chybějí sestry. Pro pacienty to znamená, že k vyšetření nebo na operaci nepůjdou už teď v létě, ale až na podzim. Na vině jsou nové předpisy o jejich vzdělání. Podle nových evropských norem totiž od letoška nestačí, aby zdravotní sestra měla jen čtyřletou střední školu s maturitou. Aby mohla pracovat samostatně, bez dozoru, musí studovat nejméně sedm let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

MfD dodává, že příslušná vyšší odborná škola se ale platí. Navíc ani po třech letech studia nemají absolventi nárok na vysokoškolský titul. Takže se mnoho dívek rozhodlo: když studovat, tak rovnou normální vysokou školu. Ale pak už nepočítají s tím, že by se k ošetřování pacientů vrátily.

Nemocnice se snaží nalákat zdravotní sestry jinde. Ale ani to nebude jednoduché. Třeba pro Polky není Česko nijak platově přitažlivá země. Polky prý půjdou raději do Norska, v Polsku teď právě probíhá velká náborová kampaň, uzavírá Mladá fronta Dnes.

Lidové noviny připomínají, že hlavním tématem dnešní schůzky senátorů z Klubu otevřené demokracie, bude prezidentská volba. Senátoři, jejichž hlas může být v prezidentském klání důležitý, možná navrhnou jako svého kandidáta Karla Schwarzenberka. Jako svého favorita ho chce prosazovat šéf klubu Otevřené demokracie Jaromír Štětina.

Dalším kandidátem, ketrý by měl u senátorů z Klubu otevřené demokracie, je Jiří Dienstbier. Bývalý ministr zahraničí z první porevoluční vlády už před časem prohlásil, že má chuť se s Václavem Klausem v prezidentské volbě poměřit. Hlas by mu zřejmě dal i senátor a bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně Jiří Zlatuška, uvádějí Lidové noviny.

Hospodářské noviny informují o tom, že ČSSD pošle do krajských voleb své špičky. Budou se tak snažit ohrozit populární hejtmany z ODS. Straníci z krajů by chtěli na svých kandidátkách vidět například předsedu poslaneckého klubu Michala Haška, bývalé ministry Davida Ratha či Radko Martínka. Vyloučena není ani kandidatura šéfa strany Jiřího Paroubka, uvádějí HN.

V minulosti byla ČSSD v krajských volbách velmi neúspěšná. Volby de uskuteční za rok na podzim. Podle Hospodářských novin berou špičky ČSSD případnou účast v regionálních volbách velmi vážně. O tom, kdo půjde do krajských voleb v barvách ČSSD, rozhodnou do půl roku straníci, připomíná list.

Češi si podle Práva z dovolených vozí méně nemocí než dříve. Důvodů může být hned několik. Lidé, kteří cestují do exotických zemí, jsou zodpovědnější a nechávají se očkovat. Nebo to může být i tím, že se ve světě celkově zlepšuje zdravotní péče.

Z lokalit, které jsou častým cílem českých turistů, zůstává podle Práva nejrizikovější Egypt. Odtud si lidé přivážejí nejvíce střevních onemocnění. Nejvážnější z nich bývá úplavice. Lidé se tímto akutním průjmovým onemocněním se mohou nakazit i v hotelu, například ze zeleninových salátů, uzavírá Právo.

Marián Vojtek, Kateřina Křenová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme