Řada pacientů má pocit, že regulační poplatek u lékaře platí neoprávněně

Mnozí pacienti se domnívají, že regulační poplatek u lékaře platí neoprávněně. Se svými zkušenostmi se svěřili Radiožurnálu. Do oficiálních stížností se ale nikomu moc nechce. Česká lékařská komora ani ministerstvo zdravotnictví jich prý moc nedostávají.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice

Nemocnice | Foto: Tomáš Adamec

„V jedné pražské nemocnici se mi stalo, když jsem přišla na pravidelnou preventivní prohlídku na gynekologii, že po mně chtěli v recepci 30 korun. Za prevenci se neplatí, ale setra mi řekla, že jim pojišťovna neproplácí prevenci, tak ať to zaplatím. Řekla jsem, že jí to dám, že se nebudu o 30 korun hádat,“ popisuje pacientka Naďa.

Po sestře ale chtěla potvrzení, se kterým hodlala jít na pojišťovnu. „Protože vím, že za prevenci se neplatí. Setra říkala, ať se domluvím s lékařem v ordinaci. Lékař se mi okamžitě začal omlouvat, že to sestra popletla a že mi samozřejmě 30 korun vrátí. 30 korun mi vrátili, ale výsledek toho je, že tam nemůžu chodit, protože jsem se tam s nimi dostala docela do konfliktu,“ doplňuje žena.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stížnosti pacientů na placení regulačních poplatků zaznamenala redaktorka Lenka Jansová

Naďa je z Prahy a díky tomu si novou ordinaci našla snadno. Není ale divu, že v menších městech a na venkově si pacienti dost rozmyslí, jestli se proti neoprávněnému poplatku vůbec ozvou. S lékařem si to málokdo chce rozházet.

Viceprezident České lékařské komory Zdeněk Mrozek potvrzuje, že oficiálních stížností na vybírání poplatků nechodí víc než dvacet do roka. A žádná prý v poslední době nebyla oprávněná.

„Mají pocit, že když zaplatili, že by měli dostat služby v nadstandardnější kvalitě. Tady je spíše určité nepochopení, že mají pocit, že když si zaplatili, že si zaplatili za určitou službu jako by navíc,“ uvádí Mrozek.

Prevence je vždy zdarma

Pacienti by neměli platit, pokud jdou na preventivní prohlídku, pokud jim ještě nebylo 18 let nebo když mají potvrzení o hmotné nouzi. Ondřej Dostál, právník, který se specializuje na zdravotnictví, připomíná, že by také nemocný neměl platit, pokud ho lékař nevyšetřoval.

„Pro pacienta je dobré vědět, že klinické vyšetřování není pouhý administrativní úkon, pouhé vypsání nějakého papíru. Stejně tak vyšetření, za které se platí u lékaře poplatek, není pouhý úkon sestry. To znamená, pokud se pacient potká se sestrou, lékař ho však nijak nevyslechne, ani nevyšetří, v takovém případě by neměl být regulační poplatek účtován,“ říká Dostál.

Co je a co není klinické vyšetření, je samozřejmě sporné. Třeba otázku ‚Jak se máte?‘, si u psychiatra může každý vyložit po svém.

Lenka Jansová, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme