Rada pro výzkum nerozdělovala peníze efektivně, myslí si bývalý člen Míl

Vláda odvolala Radu pro výzkum, vývoj a inovace. Premiér rozhodnutí zdůvodnil velkými spory mezi akademiky a zástupci firem. Vadilo mu například, že Rada nedokázala vypracovat společný rozpočet a předložila vládě dvě varianty. Na spory v Radě upozorňoval i hlavní vědecký poradce premiéra Petr Fiala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Míl vysvětlil, proč se rozhodl znovu nekandidovat na pozici prezidenta Svazu průmyslu a dopravy nebo proč nevyužil ani jednu z nabídek na účasti ve vládě

Jaroslav Míl vysvětlil, proč se rozhodl znovu nekandidovat na pozici prezidenta Svazu průmyslu a dopravy nebo proč nevyužil ani jednu z nabídek na účasti ve vládě | Foto: Anna Duchková | Zdroj: Český rozhlas

Na nefunkčnost Rady si stěžuje také dřívější prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl, který na svou funkci v Radě rezignoval již loni na podzim. Podle něj je totiž potřeba peníze na vědu rozdělovat tak, aby byly co nejefektivněji využity, což se nedělo.

„Ukázalo se to při projednáváni rozpočtu již pro rok 2011, kdy střety nejen mezi průmyslem a Akademií, ale i vysokými školami nebyly mnohdy o tom, jak využít peníze ve prospěch vědy, výzkumu a inovačního procesu, ale v principu byly postaveny na tom, jak co nejvíce peněz získat,“ vysvětluje příčinu svého odchodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý radní Jaroslav Míl a předseda Akademie věd Jiří Drahoš komentují odvolání Rady pro výzkum, vývoj a inovace

K podobnému střetu podle něj došlo i při projednávání rozpočtu pro rok 2012, a proto byly předloženy dva návrhy.

V odvolání Rady tak vidí Míl jediné řešení. Podle něj je potřeba jmenovat novou Radu, jejíž členové nebudou mít osobní zájem na rozdělovaných penězích a budou schopni připravit nový systém financování.

„Podle mě v tom systému, který je dodneška, se ztrácí nejméně 10 % z vynaložených peněz. Já prostě názor, že se na vědu v České republice dává málo peněz, odmítám. Podle mě se dává dost, akorát nejsou efektivně využívány,“ domnívá se Míl. Podle něj se část prostředků čerpá i na provozní záležitosti.

Neshody ohledně rozpočtu jsou prý logické

S tím ovšem nesouhlasí předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš: „Tvrdím, že Akademie věd a drtivá většina vysokých škol využívá peníze na výzkum a vývoj docela efektivně.“

Podle něj sestavil bývalý premiér Fišer Radu jako soubor špičkových osobností z průmyslové, vysokoškolské i akademické sféry a nelze prý předpokládat, že všichni budou mít na otázku financování stejný pohled.

Prof. Jiří Drahoš | Foto: Khalil Baalbaki

Vášnivé diskuze o rozpočtu tak Drahoš nepovažuje za výjimečné, zdůrazňuje ale, že Rada vždy nakonec dospěla k racionálnímu řešení, byť se jednalo o předložení dvou variant rozpočtu.

„Vynikající vědci nebo vědečtí manažeři, kteří zřejmě vytvoří novou Radu pro výzkum, vývoj a inovace, by měli být oproštěni od veškerých vlivů průmyslu, Akademie věd a vysokých škol. Myslím, že ta představa je naprosto nereálná. Vždy za těmi lidmi bude stát nějaká instituce,“ soudí o jmenování nových členů Rady.

Kristina Winklerová, Petra Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme