Rada seniorů kritizuje valorizaci penzí pro rok 2012

Rada seniorů kritizuje plánovanou valorizaci penzi pro rok 2012. Důchody by se od příštího roku měly zvýšit průměrně o 259 korun, což je podle rady seniorů málo. Obávají se především nárůstu životních nákladů v důsledku navýšení nižší sazby DPH na 14 procent nebo deregulace nájemného.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

seniorka | Foto: Fotobanka stock.xchng

Předseda rady Zdeněk Pernes upozornil také na to, že ministerstvo práce dosud nemá pro výpočet valorizace všechny podklady a částka, o kterou se mají důchody zvedat by tak mohla být jiná.

„Podle našich předpokladů si dovolím dneska tvrdit, že ta čísla budou řádově o několik desítek korun jiná a že valorizace může být pravděpodobně i menší, a to až o padesát korun. Konkrétní čísla ale bucdeme schopni spočítat až 9. září,“ uvedl Zdeněk Pernes.

Teprve tehdy se podle rady seniorů zveřejní hodnota inflace za období, podle kterého se navýšení důchodů vypočítává. Zvýšení penzí závisí na růstu inflace a reálných mezd.

Viktorie Plívová z ministerstva práce ale upozorňuje, že údaje, které ministerstvo zveřejnilo, byly pouze orientační, aby bylo jasné, jakým způsobem se bude výše valorizace určovat.

„Dosud byla valorizace důchodů určována nařízením vlády a nyní nově bude tato valorizace určována vyhláškou. A tedy v rámci tohoto procesu byl do připomínkového řízení zaslán text této vyhlášky, kde byly ne zcela aktuálně uvedena průběžná čísla, nicméně je zřejmé a nezpochybnitelné, že skutečná valorizace důchodů v příštím roce se bude odvíjet od dat, která budou zveřejněna 9. září,“ uvedla Viktorie Plívová.

Jan Herget, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme