Rada ÚSTR možná znovu posoudí volbu ředitele

Rada Ústavu pro studium totalitních režimů by se na svém dnešním zasedání mohla znovu zabývat konkurzem na nového ředitele. Očekává se, že tento bod na jednání zařadí poté, co se v médiích objevily informace, že vítěz soutěže Jiří Pernes studoval večerní univerzitu marxismu-leninismu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pernes z Ústavu pro studium totalitních režimů | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Jiří Pernes upozornil na fakt, že o svém studiu na VUMLu promluvil po konkurzu sám, protože mu prý nepřikládal žádný význam. Obavy má z ovlivnění rady médii.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dnešním jednání Rady Ústavu pro studium totalitních režimů a osobě nového ředitele Jiřího Pernese mluvil na Radiožurnálu místopředseda Rady Patrik Benda.

"Nemyslím si, že by tato skutečnost sama o sobě mohla nějakým zásadním způsobem změnit názor členů rady, ale domnívám se, že celkově ta kampaň, která probíhala ve sdělovacích prostředcích, může některé členy rady přimět ke změně stanoviska," řekl Pernes.

Podle místopředsedy Rady Patrika Bendy není skutečnost, že Pernes studoval VUML úplně v pořádku.

"Je to nová skutečnost a musíme se o ní bavit. V zásadě mi ale více vadí to, že to neuvedl a způsob, kterým to poté omlouval, mi přišel vyloženě nešťastný. Jestli budu přímo já navrhovat revokaci usnesení netuším, ale rozhodně se chci pobavit o tom, jestli nám to vadí a jak," uvedl Benda.

Další radní, novinářka a bývalá disidentka Petruška Šustrová žádný problém nevidí.

"Já si neumím představit, že by to, že někdo několik měsíců navštěvoval nějaký večerní kurs marxismu-leninismu a ještě v podstatě z donucení, tak že by to mohlo ovlivnit hodnocení rady," prohlásila Šustrová.

Igor Maňour, Věra Pfeifferová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme