Rada ÚSTR odvolala ředitele Hermana, nahradí ho Pavla Foglová. Hlasy proti politizaci sílí

Rada Ústavu pro studium totalitních režimů odvolala ředitele Daniela Hermana. Údajně kvůli manažerským nedostatkům. Někteří pracovníci instituce i řada osobností ovšem varuje, že za jeho nuceným odchodem jsou politické tlaky ze strany ČSSD a KSČM, kteří prý usilují o zrušení instituce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daniel Herman - ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů

Daniel Herman - ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů | Foto: Martin Kutil

Prohlášení na podporu Hermana a proti politizaci instituce podepsal například i Jiří Stránský, kardinál Miloslav Vlk, Olga Sommerová nebo Tomáš Halík.

Před personálními změnami ve vedení této instituce varoval i premiér Petr Nečas. „Je snaha jít cestou výrazných personálních změn, změnit ho v Ústav marxismu-leninismu. Musím říct, že tyto kroky jsou odsouzeníhodné, že jsou špatné a politizace tohoto typu nemsírným způsobem tento ústav poškodí,“ upozorňuje Nečas. Podle něj si „ČSSD začíná předplácet svoji budoucí skrytou nebo otevřenou spolupráci s komunisty.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Odvolání ředitele ÚSTR okomentoval člen rady Lukáš Jelínek z Masarykovy demokratické akademie blízké ČSSD a odvolaný ředitel Daniel Herman

Radní však tvrdí, že byli s prací ředitele dlouhodobě nespokojeni. Vytýkali mu především způsob, jakým instituci řídil. Na stranu Hermana se však postavila většina zaměstnanců i odbory.

„Podle našeho názoru byl krok (odvolání Hermana, pozn. red.) nezbytný, protože se ukázalo, že problémy, které zde byly popisovány už v minulosti od roku 2007, kdy byl ústav založen, přetrvávají. Pan Herman sehrál pouze roli jakéhosi klíčníka v místnosti plné kostlivců,“ tvrdí Lukáš Jelínek, člen Rady ÚSTR a politolog z Masarykovy demokratické akademie blízké ČSSD.

Herman: Odvolání je úplatkem ČSSD komunistům

„Čekal jsem to. Situace byla víceméně nazrálá od podzimu loňského roku, kdy se moje odvolání systematicky připravovalo,“ říká odvolaný ředitel ústavu Daniel Herman. Všechny výtky odmítá. Podle něj je kuriózní, že do konce loňského roku Rada vždy výroční zprávy ústavu schválila, stejně jako je vzal na vědomí Senát.

„Že by problémy takto narostly od začátku letošního roku, mi přijde velmi zvláštní. Nota bene když mám k dispozici jednak korespondenci, jednak informace, že již před zvolením některých současných členů rady bylo mé odvolání a některých dalších mých kolegů plánováno. To znamená, že to pokládám za naprosto účelové, a musím říci, že tu kritiku odmítám,“ brání se Herman.

Pro odvolání Daniela Hermana hlasovalo pět ze šesti členů Rady ÚSTR – předsedkyně rady Petruška Šustrová, politologové Lukáš Jelínek a Jan Bureš, student sociologie Michal Uhl a archivářka Emilie Benešová. Proti odvolání byla pouze předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová.

Podle něj za odvoláním jednoznačně stojí politické tlaky ze strany sociálních demokratů a komunistů, kterým existence ústavu zkoumající totalitní období nikdy nebyla příliš po chuti.

„Jednoznačně jsem o tom přesvědčený, protože minimálně tři ze šesti členů stávající Rady jsou v přímém napojení na jednoho senátora a jednoho poslance ČSSD. Jsem přesvědčený, že mé odvolání je jakýmsi úplatkem části ČSSD komunistům za krajské koalice a možná i splátkou za budoucí spoluvládnutí,“ upozorňuje odvolaný šéf ÚSTR.

Podle něj nejde o ředitele instituce, ale o stát a jeho budoucí směřování. „Já se obávám, jestli nejde především o to, kdo bude mít takzvaně klíče od Archivu bezpečnostních složek,“ varuje Herman.

Nový ředitel až za rok

Kdo povede ústav do zvolení nového ředitele, začala Rada projednávat hned po odvolání Daniela Hermana. Radní Lukáš Jelínek potvrdil, že na uzavřeném jednání byla i Pavla Foglová, bývalá ředitelka Českého centra ve Varšavě, o které se spekulovalo coby nové šéfce už před odvoláním Hermana.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes byla nová pověřená ředitelka ÚSTR Pavla Foglová a komentátor Martin Fendrych

Foglová povede ústav jen dočasně, nového ředitele by radní chtěli vybrat do konce dubna 2014. „Rada se přednostně dohodla na tom, že vypíše na nového ředitele otevřené a transparentní anonymní výběrové řízení, které by mělo přinést nové jméno ředitele nejpozději do konce dubna příštího roku,“ řekl Jelínek.

Foglová v Českém rozhlasu přiznala, že byla oslovena už před dvěma měsíci jako jeden z několika potenciálních kandidátů. „Začala jsem se více a hlouběji zabývat činností ústavu, minimálně z té strany, která je veřejně přístupná. Pro mě je velkou výzvou, že mohu uplatnit svoje zkušenosti a kontakty ze své předchozí práce, čili z vedení úřadu v zahraničí, kde jsme jako České centrum organizovali spoustu akcí s historickou tematikou, nejen výstav, ale i mezinárodních konferencí, prezentací, publikací,“ vyjmenovává nová šéfka.

Nejprve se prý chce seznámit se skutečným fungováním ústavu, s vybavením i postupy. „Především bych chtěla, aby byl ústav odideologizován a odpolitizován a aby se rozšířila tematická nabídka a jednou z ústředních věcí je dát do pořádku Archiv bezpečnostních složek tak, aby archiválie byly zpřístupňovány veřejnosti a nikoliv jenom, jak se to děje, skenovány,“ říká Pavla Foglová.

Helena Šulcová, Veronika Sedláčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme