Rada ÚSTR trvá na tom, že Herman neskončil z politických důvodů

Rada Ústavu pro studium totalitních režimů nepracuje na politickou objednávku a odvolaný ředitel Daniel Herman neskončil z politických důvodů, řekla dnes novinářům předsedkyně rady Petruška Šustrová. Rada měla výhrady k jeho práci a nynější spory podle ní politizují politici a média.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada ÚSTR nepracuje na politickou objednávku zdůraznila její předsedkyně Petruška Šustrová. Vpravo je místopředseda rady Lukáš Jelínek

Rada ÚSTR nepracuje na politickou objednávku zdůraznila její předsedkyně Petruška Šustrová. Vpravo je místopředseda rady Lukáš Jelínek | Zdroj: ČTK

"Nikdo z členů rady nerozhoduje, pokud je mi známo, na žádnou objednávku politických stran," prohlásila Petruška Šustrová. „K politické situaci, která zavládla v této zemi, se vyjadřovat nehodlám.

Jen projevím trochu údiv, kolik rozruchu odvolání ředitele jedné instituce. A slyšeli jsme občas tak silná slova, jako že s tím stojí a padá demokracie v této zemi. To by podle mého názoru bylo s demokracií v této zemi dost smutné," poznamenala Šustrová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj kolem ÚSTR shrnuly Květa Moravcová a Michaela Vetešková

Daniel Herman podle ní nebyl z čela ústavu odvolán z politických důvodů, ale kvůli věcné kritice.

S tím ale nesouhlasí bývalá předsedkyně Rady a šéfka Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová. Nechala přečíst prohlášení, že nyní Rada na politickou objednávku jedná. Kavalírová byla také jedinou členkou Rady, která nesouhlasila s Hermanovým odvoláním.

Vědecká rada ÚSTR se po odchodech rozpadla. Výpověď dostal i náměstek Stehlík

Číst článek

Atmosféra tiskové konference Rady byla bouřlivá a ve finále jí nový tiskový mluvčí ústavu musel ukončit. V publiku mezi novináři byli také bývalí zaměstnanci i lidé, kteří se změnami ve vedení ústavu nesouhlasí.

Bývalá šéfka rady a předsedkyně Konfederace politických vězňů Nadězda Kavalírová (na snímku) nechala přečíst prohlášení, že nyní rada na politickou objednávku jedná | Foto: ČTK

Jednotlivá prohlášení členů Rady přerušovali potleskem nebo hlasitým popíráním řečeného.

Vedením ústavu pověřená Pavla Foglová na konferenci vůbec nebyla. Omluvila se s tím, že setkání se týká dění v Radě, nikoli v instituci, a tiskovou konferenci chce svolat v příštím týdnu.

Rozpad vědecké rady Šustrovou příliš neznepokojuje

„Při odvolání pana ředitele nám šlo o chyby ve fungování ústavu a archivu,“ zdůraznila ve vysílání Českého rozhlasu Petruška Šustrová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O napětí kolem změn ve vedení ÚSTR debatovali předsedkyně její rady Petruška Šustrová, bývalý předseda dnes už neexistující vědecké rady Michael Kraus a komentátor Petr Nováček

„To, že se budoucnost a současnost ústavu staly politikou, to vidíme všichni. Dalo se to očekávat a bohužel, je to důsledek těch změn, které přivedla nově zvolená rada. Čili je to její zodpovědnost,“ konstatoval bývalý předseda dnes už neexistující vědecké rady ústavu Michael Kraus.

„My jsme se dozvěděli v minulých dnech, že jednání s paní Foglovou bylo nastartováno před řadou měsíců. Je vidět, že tady plán byl, záměr byl, a to všechno nyní vyšlo najevo,“ upozornil Kraus.

Na tiskové konferenci panovala napjatá atmosféra, na členy rady apeloval například herec Ondřej Vetchý (vpravo) | Foto: ČTK

„A to byl také jeden z důvodů, proč se členové vědecké rady rozhodli ke svým krokům. Nechtějí legitimizovat čistky, které se teď konají v ústavu,“ míní Kraus.

Přehrát

00:00 / 00:00

O krocích Rady ÚSTR polemizovali její člen, politolog Lukáš Jelínek a Igor Lukeš prof. historie na bostonské univerzitě v USA

Šustrovou rozpad vědecké rady příliš neznepokojuje. „Než se usadí situace v ústavu, nová koncepce a než budeme potřebovat, aby vědecká rada dala svůj posudek a dala své odborné rady, tak do té doby se podaří sestavit novou vědeckou radu.“

Jak zdůraznila, vědecká rada je zřízena zákonem. „A je nesmírně užitečná, pokud vykonává to, co podle mého názoru má vykonávat. Nechci radu obviňovat, že to nedělala, ale mám za zlé vedení, že se na ni neobracelo a že to není průhlednější a čitelnější.“

Člen Rady Ústavu Jan Bureš si za odvoláním Daniela Hermana stojí. „Měli jsme celou řadu naprosto konkrétních a věcných důvodů pro tento personální krok, takže já jsem přesvědčený, že to bylo správné rozhodnutí."

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější dění v ÚSTR komentovali také politolog Stanislav Balík z Masarykovy univerzity a člen rady ústavu Jan Bureš

Vědeckou radu Ústavu pro studium totalitních režimů opustil jako jeden z prvních politolog Stanislav Balík z Masarykovy univerzity považuje důvody k odvolání Hermana za zástupné a svým způsobem za směšné. „Je na Radě, aby doložila celou řadu provinění, které mu vytýkala, protože velká většina z nich se ho vůbec netýkala.“

Premiér považuje situaci za skandální

Mezitím se situace kolem Ústavu pro studium totalitních režimů dál vyhrocuje. Premiér a šéf ODS Petr Nečas označil situaci za skandální a mluvil o levicovém puči v ÚSTR, ve kterém jde o ovládnutí Archivu bezpečnostních složek.

Levicové strany domlouvají vládu, řekl premiér k dění v ÚSTR. ČSSD a KSČM to odmítají

Číst článek

Kvůli odvolání ředitele Hermana se dnes rozpadla vědecká rada ústavu. Odchází také dosavadní první náměstek, historik Eduard Stehlík.

ČSSD i KSČM to odmítají a tvrzení označují za nesmysl. Podle Lubomíra Zaorálka z ČSSD to je pouze odvádění pozornosti od údajncýh chyb, které udělala Nečasova vláda.

Budova Ústavu pro studium totalitních režimů (vpravo). | Foto: Tomáš Adamec

Milan Kopp, Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme