Řada věcí se ode dneška mění

Účinnosti nabývá řada novel zákonů a vyhlášek: například vyhláška o vnějším označení policie a prokazování příslušnosti k policii, novela trestního zákona, trestního řádu, občanského zákoníku, zákona o veřejném zdravotním pojištění, o nadacích a nadačních fondech, o sociálním zabezpečení, shromažďovacího zákona a novela o důchodovém pojištění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

léky | Foto: Jan Rosenauer

Ženám nad 45 let začnou ode dneška hradit zdravotní pojišťovny preventivní vyšetření prsů na mamografu. Ženy musejí mít doporučení gynekologa či praktického lékaře. Pokud přijdou do centra přímo, vyšetření si zaplatí.

Od července si budeme muset na některé léky připlatit. Začíná totiž platit nová vyhláška Ministerstva zdravotnictví, která sníží úhrady zdravotních pojišťoven za určité medikamenty. Pacienti budou muset doplatit rozdíl mezi cenou od výrobce léku a úhradou pojišťovny. O kolik se doplatky zvýší zatím není úplně jasné. Mluvčí Ministerstva zdravotnictví Otakar Černý ale uklidňuje, že nepůjde o závratné částky. "Jestliže se některé zdraží, potom to bude v řádu desetikorun, nebude to výrazné. Každý lékárník, každý lékař každému pacientovi podá vyčerpávající odpověď, vyčerpávající informace."

Ode dneška by se měla zlepšit situace ohrožených dětí. Umožňuje to novela zákona o ústavní výchově. Děti by nemusely na náhradní rodinu čekat v ústavech, ale v zařízeních, založených na principech rodinné péče. Ředitelka nadace Naše dítě - Linka bezpečí Zuzana Baudyšová tuto změnu vítá - podle ní je totiž umístění do ústavu pro dítě velmi traumatizující. "Dítě, co se materiálních podmínek týká, má určitě v ústavu zajištěno jídlo a ošacení, ale to, co dětem chybí, je mít jenom někoho sám pro sebe a je to takzvaná citová deprivace. Výzkumy dokazují, jak dítě, které prošlo ústavní výchovou je vlastně poškozené na celý život."

Z ulic Prahy ode dneška zmizí pochůzková pouliční reklama. Zákaz tohoto typu propagace vyplývá z novely tržního řádu, kterou počátkem dubna schválili městští radní. Za porušení může město uložit pokutu ve výši až 200 tisíc a městská část do 100 tisíc korun. Jaké typy propagace zboží a služeb by měly z ulic zmizet, objasňuje tiskový mluvčí magistrátu Martin Kupka. "Nabízení zboží buď přímo z ruky nebo z nesené konstrukce, ale také nabízení informací o tomto zboží o službách o sportovních či kulturních akcích, ať už v podobě letáků, transparentů, nesených oděvů, tašek a tak dále. Zároveň pouliční pochůzková reklama zahrnuje také transparenty, které se objevily na stojících starých autech, zpravidla na konstrukcích nad nimi."

Nejméně o 4 procenta zvyšuje ode dneška většina radnic regulované nájmy v obecních bytech. Průměrné rodině, která měsíčně platí za nájem zhruba dva tisíce korun, se tak náklady od tohoto měsíce zvýší o stovku až 140 korun. Možnost zdražit o nejvyšší možnou míru využije naprostá většina radnic, pod které byty s regulovaným nájemným spadají. O maximální čtyři procenta vzroste nájemné v obecních bytech v Praze, v Brně, Českých Budějovicích, Ústí nad Labem nebo Hradci Králové. Na Semilsku nejvíce zaplatí obyvatelé městských bytů v Turnově. Metr čtvereční bytu první kategorie tam stojí 17,20. V nových bytech se vybírá smluvní nájemné, které je třikrát vyšší. V Jilemnici přijde od 1. července bydlení na 15,80 za metr čtvereční. Soukromí majitelé bytových domů chtějí podle nových nájemních smluv ještě víc. Nejmenší nájemné budou platit lidé v Semilech. Za metr čtvereční dají 15,20.

Legalizaci výnosů získaných trestnou činností, tedy tzv. praní špinavých peněz, je možné ode dneška postihovat na základě samostatného paragrafu. Podle náměstka policejního prezidenta Miroslava Antla, bude v této souvislosti možné přísněji trestat i ty, kteří zbohatli obchodem s drogami: "Typické praní špinavých peněz je z toho nejzávažnějšího organizovaného zločinu, to je z drogových ilegálních obchodů. A nejzávažnější skutková podstata je právě namířena do organizovaného zločinu. Když půjde o věci třeba z drogových trestných činů, tak tam už se počítá s trestní sazbou do 8 roků trestu odnětí svobody, to znamená už vlastně už kategorie zvlášť závažného trestného činu."

Markéta Kaclová, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme