Soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Březiny v kauze ovlivňování svědků. Žalobci se chtějí odvolat

Olomoucký vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Radka Březiny a dalších dvou mužů v souvislosti s kauzou ovlivňování svědků. Brněnský krajský soud jim za to v červnu 2021 původní tresty uložené za obchody s nelegálním lihem zpřísnil v podobě souhrnných trestů, Březinovi zvýšil trest ze 13 let na 14 let a devět měsíců.

Olomouc Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf takzvané lihové mafie Radek Březina

Radek Březina | Zdroj: Profimedia

Vrchní soud odůvodnil zastavení stíhání tím, že o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto, potvrdil v úterý Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Zastavení trestního stíhání se týká také Pavla Čanigy a Ivana Kováříka.

Vrchní soud o zastavení trestního stíhání rozhodl v neveřejném jednání v prosinci, řekl mluvčí soudu Stanislav Cik. „Soud rozhodl, že se u těchto obžalovaných zastavuje trestní stíhání, neboť o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto,“ uvedl mluvčí.

Olomoučtí státní zástupci obžalovali šest lidí v souvislosti s lihovou mafií Radka Březiny

Číst článek

Podle soudu bylo o této trestné činnosti rozhodnuto již v hlavní daňové větvi lihové mafie, kdy byli všichni tři obžalovaní odsouzeni za zkrácení daně a současně za účast na organizované zločinecké skupině.

Druhý z těchto trestných činů vrchní soud považuje za trestný čin trvající. Ovlivňování svědků tak podle něj spadá do trestného činu účasti na organizované zločinecké skupině, o kterém však již bylo pravomocně rozhodnuto v daňové větvi celé kauzy.

Žalobci z olomouckého vrchního státního zastupitelství s tímto závěrem nesouhlasí a chtějí podat dovolání. „Je pravda, že trestný čin účast na organizované zločinecké skupině je trvajícím trestným činem, ale máme za to, že tady jde o dva paralelně probíhající skutkové děje,“ řekl Petr Šereda z vrchního státního zastupitelství.

„Pokud by byl přijat závěr, že rozhodnutím byť jen o malé části trestného činu účasti na organizované zločinecké skupině je rozhodnuto vše, znamenalo by to, že orgány činné v trestním řízení nebudou moci postihnout trestnou činnost v celém rozsahu,“ dodal Šereda a poukázal na to, že trestná činnost vychází zpravidla najevo postupně.

Další obžalovaní

Podle mluvčího Nejvyššího státního zastupitelství Petra Malého o případném podání dovolání ještě nebylo rozhodnuto. „Podnět Vrchního státního zastupitelství v Olomouci stále posuzujeme,“ uvedl Malý.

Soud zamítl návrh na zabrání areálů v kauze ‚lihové mafie‘. Skrývaly podzemní úložiště lihu

Číst článek

Podle původního rozsudku brněnského krajského soudu se zlínský lihový boss Radek Březina pokusil z vazby v letech 2012 až 2014 uplatit kriminalistu a snažil se ovlivnit desítky svědků. Svědkům pak takto zprostředkovaně nabízel za naučené výpovědi desítky až stovky tisíc korun, dlužníkům snížení úroků.

Kromě Březiny soud rozhodl o zastavení trestního stíhání také u Pavla Čanigy z Likérky Drak, kterému brněnský krajský soud zpřísnil původní trest o půl roku na dvanáct let a u správce Březinových budov Ivana Kováříka, jemu uložil souhrnný trest devět let a osm měsíců, rovněž o půl roku přísnější.

Soud potrestal i další obžalované. Případem Březinovy exmanželky, která dostala čtyři roky vězení, bývalého jednatele Morávia-Chemu Radovana Dalajky, kterého soud potrestal 3,5 lety vězení, a Martina Kalakaje, který dostal podmíněný trest, se bude ve čtvrtek zabývat vrchní soud.

U zbývajících obžalovaných Pavla Bubláka a Miroslava Pantlíka, kteří dostali podmínku, je rozsudek již pravomocný, stejně jako u Březinovy sekretářky, která byla obžaloby zproštěna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme