‚Školení na křivé výpovědi.‘ Lihový boss Březina u soudu přiznal masivní ovlivňování svědků

Zlínský lihový boss Radek Březina se v úterý u brněnského krajského soudu doznal, že v jeho případě byli masivně ovlivňováni svědci. Podle státního zástupce se Březina z vazby mezi lety 2012 až 2014 v lihové kauze snažil ovlivnit desítky svědků. S Březinou je kvůli ovlivňování svědků v případu obžalováno dalších osm lidí včetně jeho exmanželky.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf takzvané lihové mafie Radek Březina

Šéf takzvané lihové mafie Radek Březina | Zdroj: Profimedia

Březina byl v roce 2017 za obchody s nezdaněným lihem pravomocně odsouzen k 13 letům vězení, způsobenou škodu vyčíslil vrchní soud na 5,6 miliardy korun.

117 otrávených, 48 mrtvých, 15 000 litrů závadného alkoholu. Připomeňte si kauzu Metanol

Číst článek

Podle obžaloby, kterou řeší brněnský soud, Březina od svého zadržení v říjnu 2012 do ledna 2014 nabídl z vazby deset milionů korun ostravskému kriminalistovi za to, že z trestního spisu vyřadí klíčové důkazy. Kriminalista to ale oznámil nadřízeným.

Podle státního zástupce Březina také sháněl lidi, kteří by mohli ovlivnit policistu, co na případu pracoval.

Přes svoji tehdejší manželku Stanislavu podle obžaloby úkoloval své podřízené a chtěl, aby se naučili sepsané výpovědi nebo aby zapírali či „zapomínali“.

Svědkům podle obžaloby nabízel za naučené výpovědi desítky až stovky tisíc korun. Dlužníkům zase snížení úroků.

Milion korun pro svědka

„Nebylo to ovlivnění jen několika svědků, docházelo k tomu v masivním měřítku. Byly to desítky případů. Ke skutečnému ovlivnění došlo k více než deseti případech, byli školeni, že mají vypovídat křivě,“ popsal Březina.

Podle něj svědci dostali zálohy, až desítky i statisíce, v jednom případě milion korun. „Část svědků, kteří byli připravováni, aby vypovídali křivě, svědčila křivě už v roce 2013 v přípravném řízení,“ dodal.

Březina vypovídal asi půl hodiny, uvedl, že se nestihl připravit a rozsáhlou výpověď chystá na září. Řekne prý, o jaké svědky šlo a jaký podíl na tom všem měla jeho exmanželka. „Dnes to nemám úplně připravené, nechám také manželce prostor k sebereflexi, aby našla odvahu přiznat se,“ podotkl.

Soud kvůli možnému ovlivňování svědků

Březinovi hrozí, že mu soud zpřísní třináctiletý trest, hrozí mu až 16 let vězení. Vedle Březinovy exmanželky obžalobě čelí i Březinova sekretářka Kristýna Mazurová, Pavel Čaniga, který řídil Likérku Drak, správce Březinových budov Ivan Kovářík, bývalý jednatel Morávia-Chemu Radovan Dalajka, a Martin Kalakaj, Pavel Bublák a Miroslav Pantlík. Hrozí jim desetileté vězení.

Obžalovaná Březinová reagovala tím, že exmanželovi to už nemyslí a všude hledá nepřátele. Jeho slova označila za nesmysl.

Březina se také vyjádřil ke schůzce s detektivem ve vazební věznici, kterému podle obžaloby nabídl úplatek. Uvedl, že státní zástupce v obžalobě z jeho zápisků vynechal reakce detektiva, označil to za manipulaci s důkazy.

Řekl také, že státní zástupce má shromažďovat důkazy ve prospěch či neprospěch obviněného, ale podle něj je státní zástupce pozměnil tak, aby soud učinil mylné závěry.

Podle něj mu detektiv ukázal utajované skutečnosti, což je trestné, a státní zástupce ho kryje. Mimo jiných i na státního zástupce a detektiva dříve podal trestní oznámení.

Soud má termíny hlavního líčení zatím naplánovány i na středu a čtvrtek, vypovídat mají další svědci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme