„Nejedná se o trestné činy.‘ Zlínský soud zprostil matku Radka Březiny obžaloby ze zpronevěry

Krajský soud ve Zlíně zprostil matku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby ze zpronevěry. Podle státního zástupce vyvedla Marie Březinová pomocí vykonstruovaných smluv a dokladů z firmy Energoinvestment, kterou Březina ovládal, téměř 7,4 milionu korun. Pomáhal jí přitom měl daňový poradce Antonín Dospiva, také jeho soud obžaloby zprostil. Podle rozsudku nejsou skutky uvedené v žalobním návrhu trestnými činy.

Zlin Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský soud v Praze

(ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Státní zástupce Radek Bartoš navrhoval uložit jednasedmdesátileté Březinové trest okolo pěti let vězení. Nižší nepodmíněný trest žádal i pro devětašedesátiletého Dospivu. Jako alternativu uvedl možnost uložení podmíněných trestů a trestů majetkové povahy. Obhájci požadovali zproštění obžaloby.

Soud ve Zlíně podruhé zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Číst článek

Podle státního zástupce vyhotovila Březinová, která od Radka Březiny měla plnou moc, s pomocí daňového poradce firmy Dospivy v roce 2013 antedatovanou smlouvu a pokladní doklady. Týkaly se deseti milionů korun, které Březinová půjčila Energoinvestmentu. Zatímco obžaloba tvrdila, že půjčka byla fiktivní, Březinová uvedla, že peníze firmě na základě ústní dohody se synem skutečně poskytla.

Podle obžaloby Březinová později prodala vůz Ferrari a železný šrot z majetku firmy a z účtu podniku na svůj převedla 2,8 milionu korun, čímž získala v součtu přes šest milionů. Také podle žalobce přiměla zaměstnance firmy k vyplacení 1,3 milionu korun v její prospěch. Poté, co se Energoinvestment v roce 2015 dostal do insolvenčního řízení, v něm uplatnila zbývající část údajné půjčky a úrok z prodlení ve výši téměř 5,2 milionu. Tím podle Bartoše vznikla 44 věřitelům firmy škoda přes 700 000 korun.

Ke stíhání Radka Březiny v této kauze státní zastupitelství kvůli neúčelnosti nepřistoupilo, za obchody s nezdaněným lihem si odpykává 13 let vězení. Způsobenou škodu vyčíslil olomoucký vrchní soud na 5,6 miliardy korun. Březinova kauza zaměstnává policii a žalobce od podzimu 2012, kdy se po vypuknutí metylalkoholové aféry zaměřili na nelegální výrobny lihovin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme