Obžaloba na expolitika Švachulu a další je u soudu. Za korupci v kauze Brno-střed jim hrozí až 16 let vězení

Státní zástupce Radek Mezlík v pátek u Krajského soudu v Brně podal obžalobu na bývalého brněnského politika Jiřího Švachulu (dříve ANO) a další obviněné v případu podezření z korupce na radnici Brno-střed. Jde o 11 lidí a dvě firmy. Novinářům Mezlík řekl, že výše úplatků dosáhla 47 milionů korun.

Aktualizováno Brno (Aktualizováno: 17:14 6. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý radní radnice Brno-střed Jiří Švachula (dříve ANO) | Zdroj: Profimedia

Švachula byl místostarostou městské části Brno-střed za hnutí ANO a podle státního zástupce byl hlavou celé skupiny. Ovlivněny byly podle žalobce desítky zakázek v celkovém objemu nejméně za 330 milionů korun.

Policie navrhla obžalovat exradního Brna-střed Švachulu. Úplatky měly dosáhnout až 33 milionů

Číst článek

„Jelikož však některé úplatky nejsou navázané na konkrétní zakázky, patrně byl celkový objem zakázek přes půl miliardy korun,“ řekl Mezlík, který zvýšil objem úplatků o 14 milionů poté, co přehodnotil důkazní situaci. Dotyční jsou obvinění z několika trestných činů, například z účasti na organizované zločinecké skupině či z přijetí úplatku. U nejzávažnějších případů hrozí obviněným vězení 10,5 roku až 16 let, řekl Mezlík.

Kauza je podle něj mimořádná jak výší úplatků, tak tím, že se zabavoval materiál při stovce domovních prohlídkách. Uvedl také, že případ se týká 27 zakázek, které zadávala radnice Brna-střed, jedna se týkala městských firem a další stovky, přesný počet není ani v obžalobě specifikovaný, se týkaly Správy nemovitostí městské části Brno-střed.

Švachulova vazba

Švachula je dodnes ve vazbě. „Soud musí do měsíce rozhodnout, zda ho ve vazbě ponechá. Pak se musí seznámit s obžalobou a zhodnotit, zda může být nařízeno hlavní líčení. Vzhledem k vazebnímu řízení by soud měl postupovat urychleně,“ řekl Mezlík.

Popsal také, jak skupina obžalovaných fungovala. Řekl, že její hlavou byl Švachula, jenž měl pod sebou nižší články, kterým dával úkoly. Tito lidé podle vyšetřování obcházeli stavební firmy a přebírali úplatky. Obvykle šlo o deset procent z ceny zakázky.

Kauza Brno-střed

  • Policisté obvinili deset bývalých komunálních politiků a podnikatelů z toho, že manipulovali veřejné zakázky odboru stavebnictví na radnici Brno-střed.
    K pletichám s tendry mělo docházet mezi roky 2014 a 2018.
  • Hlavou policií řečeného organizovaného gangu byl bývalý místostarosta Brna-střed a exčlen hnutí ANO Jiří Švachula, který zůstává ve vazbě. Spolu s ním je vazebně stíhán i podnikatel Petr Kalášek. 
  • Naposledy byl obviněn podnikatel a vlivný člen brněnské ODS Jiří Hos.

Firem ochotných spolupracovat bylo devět, vítězové byli známí předem a ostatní tvořily tzv. křoví, řekl Mezlík. Mezi obžalovanými je ještě například bývalý místostarosta Brna-Ivanovic a bývalý vedoucí investičního odboru v Brně-střed Petr Liškutin (dříve ANO).

Podáním obžaloby případ zřejmě neskončí, kriminalisté se podle některých médií zajímají o další větve kauzy, na které při vyšetřování narazili. Jejich hlavním pojítkem je zřejmě Švachula, který působil například i v rozkladové komisi Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Podle dokumentů, které získaly Hospodářské noviny a server Aktuálně.cz, měl Švachula s předsedou antimonopolního úřadu Petrem Rafajem, ale i jeho náměstky, velmi přátelské vztahy. Díky těmto vztahům podle dokumentů Švachula dokázal získat utajené informace či ovlivňovat rozhodování úřadu.

Kauza sahá až k ANO

Kauza se dotýká i nejužšího vedení hnutí ANO, podle policie totiž Švachula domlouval schůzky mezi lidmi z antimonopolního úřadu a prvním místopředsedou hnutí Jaroslavem Faltýnkem, kriminalisté je pravděpodobně podezřívají z pokusu zmanipulovat tendr na mýto.

Odposlechy zase podle některých médií zaznamenaly, jak se obvinění v kauze Švachula baví o podílech pro „efka“. Podle detektivů šlo o Faltýnkova syna Jiřího, který za hnutí ANO působil ve vedení městské firmy Teplárny Brno. V pátek požádal o pozastavení členství v hnutí. Faltýnkovi obviněni nebyli, oba popírají, že by se se trestné činnosti dopustili.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme