Vondráček se omluvil za večírek ve sněmovně. ‚Jestli jsem se dotkl něčích citů, tak mě to mrzí,‘ řekl

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) se omluvil lidem, jichž se dotklo, že při rozlučkové akci před minulými volbami v roce 2017 hrál na kytaru a zpíval na předsednickém pultu v tehdy opravovaném jednacím sálu. K omluvě ho vyzval premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Část opozičních politiků volá po odstoupení. Z Vondráčkova čtvrtečního vyjádření v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1 vyplynulo, že rezignovat nehodlá.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z Vondráčkova čtvrtečního vyjádření v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1 vyplynulo, že rezignovat nehodlá (ilustrační snímek) | Foto: Milan Malíček | Zdroj: Právo / Profimedia

„Jestliže jsem se dotkl něčích citů, jestli to opravdu bere jako znesvěcení, jestli to bere nikoli jako trošku uvolnění, jako zlidštění toho prostoru, tak mě to mrzí a moc se za to omlouvám,“ řekl Frekvenci 1 Vondráček.

‚Neúcta, zpupnost, papaláši.‘ Opozice kritizuje Vondráčka za večírek ve sněmovně, Němcová žádá rezignaci

Číst článek

Poslankyni ODS a bývalé předsedkyni dolní komory Miroslavě Němcové, která ho vyzvala podobně jako šéf TOP 09 Jiří Pospíšil k rezignaci, je připraven omluvit se osobně. K výzvám k odstoupení ale Vondráček uvedl, že jedna věc je zbožné přání nebo politický boj, druhá věc je realita.

Večírek v historické budově

Zmiňovaný večírek se v historické budově Poslanecké sněmovny měl konat v říjnu 2017, kdy hnutí ANO zvítězilo v parlamentních volbách a Radek Vondráček nebyl předsedou, ale místopředsedou dolní komory, informoval ve čtvrtek server Seznam Zprávy.

Vondráček, jak popsal, zahrál tři písně společně s Miloslavem Janulíkem (ANO).

V kuloárech ale fotografie kolovaly už mnohem dříve. V lednu na ně narazil i server iROZHLAS.cz. Oslovil proto několik politiků, nikdo ale tehdy šéfa sněmovny nekritizoval.

Klukovina

Babiš míní, že akce byla klukovina, pokládá ji za nevhodnou. „Myslím, že by se měl omluvit, vysvětlit to,“ řekl novinářům během návštěvy Spojených států. K výzvám části opozice k Vondráčkově rezignaci uvedl, že „opozice nemá co dělat, tak vždycky něco žádá“.

Němcová označila zveřejněné fotografie „z mejdanu ANO ve Sněmovně“ za projev neúcty k historickému a památkově chráněnému prostoru. Spolu s bezprostřední Vondráčkovou reakcí, že akce sálu prospěla a do budoucna by chtěl nějaké hudební vystoupení zopakovat, ilustrují podle ní aroganci, zpupnost a nepochopení povinností jednoho z nejvyšších ústavních představitelů.

Pan předseda @Radek Vondráček by si měl uvědomit, že parlament není místem pro jeho vyhrávání. Tohle je vážně nedůstojné. Podobné výstupy ať přesune třeba na #čapák a #Kryštof s @KajcoOfiko ho můžou doprovodit. @Snemovna si zaslouží lepší reprezentaci.

14:17 – 07. 03. 2019

1 31

Pospíšil soudí, že „poskakující poslanci hnutí ANO po předsednické lavici Poslanecké sněmovny je absolutní neúcta k ústavním institucím“. Část poslanců chce, aby se případem zabývala Sněmovna.

O aroganci moci psal na twitteru v souvislosti se zveřejněnými fotografiemi také místopředseda STAN Vít Rakušan. Šéf lidoveckých poslanců Jan Bartošek poznamenal, že „takto se chovali bolševici po dobytí Zimního paláce“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme