Šéf sněmovny Vondráček zastupuje kroměřížskou nemocnici ve sporu s finanční správou. Soudí se o DPH

Je členem vládnoucí strany a předsedá Poslanecké sněmovně, zároveň se angažuje ve sporu Kroměřížské nemocnice s finanční správou. Radek Vondráček (ANO) provozuje advokátní praxi a oficiálně nemocnici zastupuje. „Fakticky žádný střet zájmů jako advokát necítím,“ říká. Finanční úřady přitom spadají přímo pod ministerstvo financí, které od roku 2014 řídí právě hnutí ANO.

Tento článek je více než rok starý.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček z ANO

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček z ANO | Foto: Milan Malíček/Právo | Zdroj: Profimedia

„Spor s Odvolacím finančním ředitelstvím se týká DPH, které Kroměřížská nemocnice musela odvádět za poskytování zdravotních služeb na protialkoholní záchytné stanici,“ popsal spor pro iROZHLAS.cz mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Jen jedno z právních stanovisek, říká k analýze Evropské komise o Babišovi šéf sněmovny Vondráček

Číst článek

Podle něj je nemocnice oproti finanční správě přesvědčena o tom, že se vždy jednalo o zdravotní službu, která byla i před novelou zákona o zdravotních službách v roce 2017 osvobozena od platby DPH.

Výklad místního finančního úřadu a Odvolacího finančního ředitelství tak měl odporovat mimo jiné zejména evropskému právu.

Spor s Odvolacím finančním ředitelstvím vede nemocnice už od počátku roku 2017. Krajský soud v Brně dal nemocnici na začátku prosince 2018 za pravdu. Úspěch je to nejen pro Kroměřížskou nemocnici, ale také pro místopředsedu sněmovny Radka Vondráčka (ANO). Ten ji totiž oficiálně jako advokát zastupuje.

Právní služby nemocnici

Podle nemocnice právní služby poskytuje kancelář Vondráček – Opatrný, jež byla vybrána na základě výběrového řízení. Smlouvu má nicméně s Kroměřížskou nemocnicí podepsanou od září 2014 Vondráček, jak vyplývá z registru smluv.

„Vše dělá můj partner. Já historicky mám s nemocnicí smlouvu a děláme jim komplexní právní služby jako kancelář. Ale já už nejsem schopen fakticky někam chodit a něco dělat,“ řekl redakci iROZHLAS.cz Vondráček, jenž podle svých slov časově advokátní práci nezvládá.

„Doufám, že jednou v politice skončím. A abych se měl kam vrátit, tak ta kancelář funguje. Ale jinak tam na to mám kolegu magistra Tomáše Opatrného a ty spory řeší on. Já se snažím mít všeobecně přehled, takže vím, že tam tento spor byl a že jsme byli úspěšní,“ dodal.

Kritika finanční správy

Vondráčka zaměstnává především práce v Poslanecké sněmovně. Od roku 2013 je jejím poslancem, na začátku roku 2017 se na několik měsíců stal jejím místopředsedou, a po podzimních sněmovních volbách se stal dokonce jejím předsedou.

Sporný paragraf. Finanční správa připravuje obvinění měsíce, podnikatelé mají na obhajobu jen 15 dnů

Číst článek

V dolní komoře Parlamentu přitom reprezentuje hnutí ANO – vládní stranu, která fakticky od roku 2014 řídí ministerstvo financí a potažmo i finanční správu, která je jeho přímo řízenou organizací.

Navíc předseda strany a současný premiér Andrej Babiš, jenž ministerstvo dříve vedl, za dobu své působnosti dal berním úředníkům do ruky řadu nových nástrojů pro efektivnější výběr daní, jako je elektronická evidence tržeb (EET) nebo kontrolní hlášení DPH. Důslednější výběr daní byl a stále zůstává jednou z jeho priorit.

Ruku v ruce s nástupem Babiše do čela ministerstva financí šla i kritika postupů úředníků finanční správy – příkladem můžou být pokuty za kontrolní hlášení i EET, komplikace při registraci k DPH, ale také zajišťovací příkazy nebo mediálně známé výzvy svatebčanům.

Na půdě Poslanecké sněmovny, které Vondráček předsedá, musela současná ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) s dnes již bývalým ředitelem finanční správy Martinem Janečkem vysvětlovat poslancům vedle zajišťovacích příkazů také kontroly korunových dluhopisů.

488 kontrol kvůli korunovým dluhopisům, trestní oznámení na Agrofert policie odložila

Číst článek

‚Střet necítím‘

Sám Vondráček si ale ve střetu zájmů nepřipadá, ačkoliv jako představitel strany řídící ministerstvo financí proti postupům finanční správy brání Kroměřížskou nemocnici.

„Já fakticky žádný střet zájmů jako advokát necítím. Jsem součástí moci zákonodárné. Nejsem ve funkci řídicí, kdy bych mohl cokoliv ovlivnit. Můj klient je nemocnice. My jsme právní zástupci nemocnice Kroměříž. Nevím, kolik o tom sporu víte, tam šlo o právní výklad. V minulosti se stalo, že jsem řekl nemocnici, že ji nemohu v nějakém sporu zastupovat, protože jsem byl ve střetu, ale v tomto konkrétním případě k tomu ani právně, ani fakticky důvod nebyl.“

Hodnotit postupy finanční správy nechce. „Máme mechanismy, jak chyby finanční správy napravit. Může se jít k nezávislému soudu. Já si myslím, že v jiných státech je to někdy i příkřejší. Ono je to možná čtenářsky vděčné, ale když jsem slyšel, jak funguje finanční správa ve Francii – finanční úřad je tam ještě přísnější a má větší kompetence,“ dodal.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme