Válková: Vondráček ctí rovnost před zákonem, výroky o Babišovi tak nemyslel

Poslanci budou znovu rozhodovat o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Protože se předseda hnutí ANO stane premiérem, mohlo by se vyšetřování o čtyři roky odložit. To nedávno prohlásil nový předseda sněmovny Radek Vondráček z ANO, za což sklidil kritiku. Jeho stranická kolegyně Helena Válková ho ale hájí. Vondráček podle ní ctí základy právního státu a výroky myslel v širších politických souvislostech.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Helena Válková

Helena Válková. | Foto: Filip Jandourek

„Nežijeme ve vzduchoprázdu. Myslím, že kolega to myslel v širších politických souvislostech,“ řekla někdejší ministryně spravedlnosti ve vysílání Českého rozhlasu Plus.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty ve vysílální Českého rozhlasu Plus byly Helena Válková a Miroslava Němcová

Názor šéfa sněmovny Radka Vondráčka nicméně nesdílí. „Osobně mám jiný názor. Má se postupovat podle toho, zda dojde k naplnění všech zákonných požadavků, aby výbor mohl sněmovně doporučit vydání. To je pro mě hlavní kritérium," dodala.

Další Vondráčkovo vyjádření ke kauze Čapí hnízdo, které pronesl v pořadu Otázky Václava Moravce, pak považuje Helena Válková za nešťastné. „Budeme rozhodovat, co je lepší pro tuto situaci a pro tuto zemi, protože se jedná o člověka, který bude premiérem a bude sestavovat vládu,“ prohlásil Vondráček v neděli v České televizi.

Válková zdůrazňuje, že to předseda sněmovny jistě nemyslel tak, že by si premiér byl před zákonem rovnější než jiní lidé.

„Radka Vondráčka znám jako výborného právníka, který ctí základy právního státu. Neznám žádného politika, který by se za všech okolností vyjadřoval naprosto přesně. Navíc už delší dobu probíhají náročná jednání, kterých se účastní, a v poslední době mi připadá dost vyčerpaný,“ doplňuje Válková s tím, že Vondráčkovými výroky se podle ní bude zabývat i poslanecký klub hnutí ANO.

Sněmovna není soud 

Vondráček pro server iROZHLAS.cz rovněž řekl, že Andrej Babiš nemá šanci se před soudem včas očistit, protože věc podle jeho názoru během čtyř let neskončí.

Poukázal přitom na případ poslance ODS Bohuslava Svobody, který byl vydán už v minulém volebním období, ale proces stále neskončil.

„Procesy se v jednotlivých případech můžou táhnout neobvykle dlouho a nerozumí jim politická scéna ani občané. Ale není úkolem Poslanecké sněmovny ani mandátového výboru posuzovat, co je dlouhé soudní řízení. My máme posoudit, zda jsou důvody pro odejmutí imunity,“ upozorňuje poslankyně Miroslava Němcová z ODS.

Neočekává, že by nová žádost o vydání byla výrazně odlišná od té předchozí z letošního srpna, na základě které sněmovna poslance Babiše a Faltýnka vydala.

„Přijde mi zvláštní, že se Andrej Babiš touží schovat za imunitu, když jsou obžalováni jeho příbuzní.“

Miroslava Němcová (ODS)

„V obecné rovině mohu říci, že je žádost zhruba stejná jako ta minulá,“ dodává členka mandátového a imunitního výboru.

„Zaráží mě, jak dobře má kolegyně ví, že se nic nezměnilo v důkazní situaci a že je žádost v hrubých rysech stejná. Situace se změnila tím, že bylo zahájeno trestní stíhání, proti kterému byly podány stížnosti. Rozhodnout by o nich měl státní zástupce,“ zdůrazňuje Válková. 

Výbor si znovu pozval policistu a státního zástupce

Mandátový a imunitní výbor si kvůli žádosti o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání znovu pozval vyšetřovatele a státního zástupce. Oba před poslanci mluvili už v minulém volebním období, kdy výbor o vydání poslanců rozhodoval poprvé.

Policie znovu žádá sněmovnu o vydání Babiše a Faltýnka. 'Systém nespí,' reagoval šéf ANO

Číst článek

Předseda výboru Stanislav Grospič z KSČM novinářům řekl, že výbor v usnesení požádal o součinnost orgány činné v trestním řízení. „Tedy vyšetřovatele krajského ředitelství policie v Praze a dozorujícího státního zástupce. Žádost směřovala k tomu, aby přišli, zároveň bylo požádáno o možnost seznámit se se spisem," konstatoval Grospič.

Zasedání výboru, kterého by se měli zúčastnit i zástupci policie a státního zastupitelství, ale také Babiš s Faltýnkem, zatím nemá určený termín.

Policie kromě politiků obvinila kvůli padesátimilionové dotaci na farmu Čapí hnízdo dalších devět lidí včetně Moniky Babišové. Babiš je podezřelý z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů EU. Faltýnka policie podezírá z dotačního podvodu. Oba podezření odmítají a hovoří o politické motivaci stíhání.

Michael Rozsypal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme