POSLECHNĚTE SI: ‚Nenechte si namluvit, že naše země nevzkvétá,‘ vzkázal v novoročním projevu Vondráček

Po předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS) přednesl novoroční projev předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). V úvodu patnáctiminutové řeči hovořil o nutnosti pozitivního přístupu. Česká republika podle něj v uplynulém roce prošla takovým vývojem z hlediska ekonomiky, snižování nezaměstnanosti a zvyšování penzí a mezd. Zdůraznil také dobrou pověst Česka v zahraničí. Připomněl i nadcházející třicetileté výročí sametové revoluce.

Audio Praha (Aktualizováno: 13:24 1. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO při svém novoročním projevu | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Projev předsedy Senátu Jaroslava Kubery si poslechněte ZDE.

Pozitivní zprávy se podle Vondráčka nemají přehlížet. „Nevím, kde se vzalo přesvědčení, že pozitivní zprávy nikoho nezajímají a čtenáře a diváky zaujme jen konflikt. Samozřejmě souhlasím, že kritika je důležitá, ale více dobrých zpráv by určitě spousta z nás ocenila a vůbec by nám to neuškodilo. Je toho přece hodně, co se nám v České republice společně povedlo,“ řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novoroční projev předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka

Česká republika si podle předsedy dolní komory parlamentu vybudovala dobré jméno v zahraničí. Velvyslanci v České republice podle něj téměř vždy hodnotí pobyt v Česku kladně.

S podobně pozitivními reakcemi se prý Vondráček setkává také na zahraničních summitech, na nichž zastupuje prezidenta Miloše Zemana. „A proto říkám, že když jsme si letos připomněli 100 let naší státnosti, a často zmiňujeme hrdý odkaz naší první republiky, tak bychom si do nového roku 2019 měli dát předsevzetí, že se přestaneme podceňovat,“ zdůraznil v projevu.

Zasypání příkopů

Vondráček podobně jako Kubera připomněl nadcházející výročí 30 let od sametové revoluce. Demokratická forma vlády je podle něj nezpochybnitelná a od roku 1989 se podařilo vybudovat demokratické instituce. Demokracie podle něj není rychlá ani efektivní, je ale nejlepším možným způsobem vládnutí. Připomněl také nutnost účasti ve volbách.

POSLECHNĚTE SI: Kubera mluvil v novoročním projevu o vlastnostech Čechů, zmínil i svobodu kuřáků

Číst článek

V politických debatách podle Vondráčka nemají zaznívat osobní útoky, ale věcné argumenty. Předseda sněmovny si je podle svých vlastních slov vědom rozdělení společnosti.

„Rád bych proto do nového roku vyzval k odzbrojení ve verbálních projevech a k návratu k občanskému obsahu a tónu. Jako předseda sněmovny cítím svůj díl odpovědnosti i za rozdělení společnosti, přeji si, aby se ony příkopy podařilo zasypat, a my byli opět jediným spojeným národem, jakým jsme byli při vzniku Československa nebo v roce 1989. Protože národ a jeho zájmy jsou mnohem víc, než momentální rozdělení moci,“ řekl Vondráček.

Principem demokracie je podle něj to, že hlas babičky z odlehlé pohraniční vísky váží stejně, jako hlas profesora z Prahy.

Češi si podle Vondráčka zaslouží, aby byl rok 2019 rokem české národní hrdosti. „Naší zemi přeji pokračování dobrého vývoje a přeji si, aby v roce, kdy si připomeneme 30. výročí sametové revoluce, vzkvétala naše země nejen ekonomicky a po stránce životní úrovně, ale i co se týká kvality demokracie a svobody. Nenechte si namluvit, že tomu tak není. Když se nám toto vše podaří, tak si budeme moct na konci tohoto roku říci, že jsme vykonali dobré věci,“ uzavřel projev předseda sněmovny.

‚Lepšolidé, špionománie.‘ Přečtěte si celé vánoční poselství prezidenta Zemana

Číst článek

Zemanova špionománie

K obyvatelům České republiky se už 26. prosince obrátil ve vánočním poselství prezident Miloš Zeman. Vrátil se především k tématům, o kterých ve svých projevech mluví dlouhodobě: ocenil lídry ANO, ČSSD a KSČM, že se podíleli na vzniku vlády, pochválil boj V4 proti migračním kvótám a podpořil armádní zahraniční mise.

Kriticky se Zeman postavil k údajné „špionománii“. „Ti, kdo nás neustále varují před špiony, z nás tak trochu dělají nesvéprávné a manipulovatelné bytosti,“ konstatoval.

Pokračoval tak ve své kritice Bezpečnostní informační služby (BIS), která na rozsáhlou aktivitu čínských zpravodajských služeb upozornila ve výroční zprávě za loňský rok. Před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE varoval státní instituce minulý týden Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

gak, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme