Řádem bílého lva prezident ocenil válečného letce Josefa Františka

Prezident Miloš Zeman ke dni vzniku samostatné republiky vyznamenal 35 osobností. Nejvyšším státním vyznamenáním - Řádem bílého lva - ocenil in memoriam československého letce z druhé světové války Josefa Františka, příslušníka polské stíhací perutě v Británii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman předal státní vyznamenání | Foto: Filip Jandourek

Mladý pilot po vzniku protektorátu uprchl do Polska, bojoval ve Francii a stal se leteckým esem bitvy o Británii. Byl mistrem pilotáže a zároveň výborným střelcem.

„Jo, když jsem byl v Anglii, tak se o Františkovi mluvilo, že je dobrý. Byl velmi úspěšný pilot. Měl 17 sestřelených mašin za velmi krátkou dobu,“ vzpomíná na Josefa Františka generál Emil Boček, jeden z posledních žijících československých letců z Britského královského letectva.

„On se s našima vedoucíma nepohodl, a proto šel k těm Polákům. Taky to byla nejúspěšnější skvadrona vůbec ve Velké Británii, která sestřelila nejvíc mašin,“ dodává Boček.

V roce 1940 při hlídkovém letu v Anglii Josef František zahynul. Bylo mu pouhých 26 let.

Státní vyznamenání / medaile - přehled | Foto: Český rozhlas

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme