Radikální daňovou a sociální reformu představila Topolánkova vláda

Topolánkova vláda odhalila daňovou a sociální reformu. Jejím cílem je skoncovat s velkými dluhy veřejných financí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek

Mirek Topolánek | Zdroj: ČTK

Ministři vysvětlují, že pokud nebudeme reformovat veřejné finance a vše by zůstalo tak jako dnes, už v roce 2009 by mandatorní výdaje rozpočtu by byly stejně vysoké jako příjmy státního rozpočtu. Premiér Mirek Topolánek tvrdí, že reforma je sociální v tom smyslu, "že pokud bychom nevyužili po ztrátě roku 2005 a 2006 jako ideálních let následující tři roky, kdy makroekonomická predikce nám to vůbec umožňuje, pokud bychom nevyužili tohoto období, narazili bychom na zeď a fakticky by teprve potom doplatili na jakékoliv reformní snahy ti potřební, to jsou děti, důchodci, různé skupiny, které jsou sociální determinovány".

Hlavní změny budou v oblasti daní. Daň z příjmu by měla být patnáctiprocentní, jednotná. Podstatné je, že se změní systém základu daně. Bude se vypočítávat z hrubé mzdy včetně částky, kterou u zaměstnanců teď platí zaměstnavatelé na odvodech sociálního a zdravotního pojištění.

Jednotnou sazbu doplní výrazně vyšší slevy z daní. Ministři říkají, že rodinám přinesou větší podporu než společné zdanění manželů. Uvádí se, že základní sleva by měla ze současných 7200 korun stoupnout na 24840 korun. Daňové zvýhodnění na dítě stoupne ze současných šesti tisíc na 10440 korun. A ještě sleva na dani pro druhého z manželů - ta by měla činit 24840 korun.

Kromě daňových změn navrhuje vláda i zásadní změny sociálního systému. Už se nebude automaticky valorizovat životní a existenční minimum. Valorizace důchodů ale zůstane zachována. Měly by být přísnější tresty za práci "na černo".

Mění se i přídavky na dítě. Například ve věkové skupině od šesti do 15 let to bude 610 korun. V případě rodičovských příspěvků si budou moci rodiče vybrat, jak rychle je budou rodiče čerpat, jestli 24, jestli 36 nebo 48 měsíců. Mění se porodné a zavádí otcovská dovolená během prvních dvou měsíců života dítěte.

Všechny tyto změny podle ministra financí Miroslava Kalouska udržení veřejných schodků na uzdě ale nestačí. Bude se škrtat ve výdajích všech resortů, až na některé výjimky. "Jediné kapitoly, které porostou, bude věda a výzkum, poroste sociálka, byť významně utlumená efektivními opatřeními, které prezentoval pan ministr práce a sociálních věcí, a poroste částečně také kapitola obrany vzhledem ke spojeneckým závazkům," upřesnil Kalousek.

Vláda tak představila největší zásahy do daní a sociálních dávek za posledních čtrnáct let v Česku. "Je možné, že ta reforma se nebude líbit ani členů a voličům ODS, ani členům a voličům KDU-ČSL, ani členům a voličům Strany zelených, možná že vůbec ne těm ostatním. Nicméně je to maximálně možný průsečík, který je přesně deklarován v programovém prohlášení a přesně podle programového prohlášení je tato reforma sestavena," řekl Topolánek.

Otázkou ale je, jestli se vládě podaří prosadit za stavu sto na sto tuto reformu ve sněmovně. Komunisté i sociální demokraté už dali jasně najevo, že se jim tyto připravované kroky změny daní a sociálních dávek nelíbí. Topolánek s reformami spojil osud svého kabinetu: pokud je neprosadí, vláda skončí. Koalice bude v parlamentu spoléhat na hlasy bývalých sociálních demokratů Miloše Melčáka a Michala Pohanky.

Podle místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky povede reforma ke zpomalení hospodářského růstu a zvýšení inflace. Navíc se budou rozevírat sociální nůžky. I když s některými prvky sociální demokraté souhlasí, návrh vládní koalice v parlamentu zřejmě nepodpoří. V pořadu Radiožurnálu 20 minut Martina Veselovského to řekl Bohuslav Sobotka.

"Sociální demokracie měla ve svém programu snižování daně z příjmu právnických osob, tak možná bychom se na tom možná byli schopni dohodnout. Také zastropování odvodů na sociální a zdravotní pojištění. Ale bohužel vládní koalice nám tu situaci hodně zkomplikovala tím, že trvá na projednání všech takzvaných proreformních návrhu jako jednoho balíku. Chce jedno hlasování o všech návrzích. To v zásadě vylučuje, aby sociální demokracie podpořila, byť ty dílčí záležitosti, které by mohly být předmětem společné shody," dodal Sobotka.

Jitka Hanžlová, Julie Rákosová, Ondřej Kubala, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme