Bývalý šéf bezpečnosti u Klause a právník NBÚ Bureš je ve vazbě. Policie ho obvinila z vydírání

Po zásahu na Krajské hygienické stanici v Praze policie obvinila z vydírání jejího ekonomického ředitele Radima Bureše. Soud ho poté poslal do vazby, jak serveru iROZHLAS.cz potvrdil Burešův advokát. Případ je o to citlivější, že Bureš dříve vedl právní a legislativní odbor Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). V éře Václava Klause šéfoval také bezpečnostnímu odboru Kanceláře prezidenta republiky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie ČR (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Burešův obhájce Pavel Pohorský serveru iROZHLAS.cz řekl, že podal stížnost jak proti obvinění, tak proti rozhodnutí soudu poslat Bureše do vazby.

Blíže ale případ komentovat odmítl. „Bohužel v této chvíli nemám od klienta žádný pokyn ohledně sdělování informací médiím,“ napsal.

Exředitel Františku říkal Horáčkovi ‚guru s Ferrari‘. V odposleších dle policie přiznal, že nemocnici neřídil

Číst článek

Policisté dorazili na krajskou hygienu minulý týden v úterý. Vyslýchali její vedení, prohledávali kanceláře a nakonec rozdali obvinění.

„Nyní jsou stíhány dvě osoby pro trestný čin vydírání, kdy jedna z nich je stíhána vazebně,“ řekl k tomu před několika dny mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Burešův telefon je od policejní návštěvy nedostupný. 

Nemíří na ředitele

Mluvčí Krajské hygienické stanice v Praze Zbyněk Boublík pouze uvedl, že akce nemíří na ředitele krajské hygieny, který pouze podal vysvětlení.

Podle Ekonomického deníku je druhým obviněným bývalý vysoce postavený úředník ministerstva zdravotnictví Zdeněk Vališ.

„Celé to musí být nedorozumění, které se jistě rychle vysvětlí. V kauze se podle médií jedná o nějaké dlouhodobé jednání s restauracemi, já jsem tam pracoval asi sedm týdnů, takže je jasné, že jsem se takových věcí nemohl účastnit. Věřím, že budu brzy očištěn,“ komentoval Vališ své stíhání.

Zastupitelství: Bez komentáře

Prozatím není jasné, čeho konkrétně se policejní akce týká, obvodní státní zastupitelství to nechce komentovat. „Ve věci nebudu poskytovat s ohledem na fázi trestního řízení žádné informace,“ reagoval na dotaz jeho šéf Jan Lelek. 

Kromě NBÚ Bureš pracoval i v letech 2008-2012 také jako ředitel bezpečnostního odboru kanceláře prezidenta Václava Klause, poté pracoval ve vedení České pošty, odkud putoval na krajskou hygienickou stanici, kde pracuje jako ředitel odboru ekonomicko-provozních činností.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme