Olomoucký vrchní státní zástupce Radim Daňhel končí. Rezignoval z osobních a profesních důvodů

Olomoucký vrchní státní zástupce Radim Daňhel po necelém roce ve funkci rezignoval. Skončí 31. července. V tiskové zprávě o tom v pátek informovalo ministerstvo spravedlnosti. Napsalo, že Daňhel písemnou rezignaci zdůvodnil osobními i profesními důvody, které spočívají zejména v nemožnosti efektivního řízení Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Aktualizováno Olomouc (Aktualizováno: 13:07 9. 6. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radim Daňhel se stal vrchním státním zástupcem v Olomouci 14. července 2022

Olomoucký vrchní státní zástupce Radim Daňhel ve funkci skončí 31. července 2023 | Foto: Luděk Peřina | Zdroj: ČTK

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), který v minulosti olomoucké žalobce opakovaně kritizoval, vzkázal, že vzal Daňhelovu rezignaci „s politováním na vědomí“.

Poděkoval mu za odvedenou práci a za „odvahu převzít VSZ Olomouc“. Nyní bude očekávat od nejvyššího státního zástupce Igora Stříže personální návrh na Daňhelova nástupce.

Změny po Ištvanovi? Legitimní zájem ministra, říká nový vrchní státní zástupce Radim Daňhel

Číst článek

„K důvodům ve své písemné rezignaci Radim Daňhel uvedl, že jej k ní vedly osobní i profesní důvody spočívající zejména v nemožnosti efektivního řízení Vrchního státního zastupitelství Olomouc při existenci poboček vrchního státního zastupitelství v Brně a v Ostravě, a to i přesto, že byl v době svého jmenování výrazným zastáncem jejich existence. V této situaci má za to, že nelze unést takovou odpovědnost, jaká se od této funkce oprávněně očekává,“ napsalo ministerstvo.

Sám Daňhel v pátek doplnil, že se k důvodům vyjádří zřejmě příští týden. Pro jeho kolegy byla rezignace naprosto překvapivá, informaci se dozvěděli v pátek, informovala agentura ČTK.

Stříž o tom věděl

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž o Daňhelově úmyslu rezignovat věděl několik dní. Přemýšlí o vhodných kandidátech, s ministrem spravedlnosti se sejde zřejmě příští týden.

„O jeho úmyslu rezignovat vím několik dní, možná krátkých týdnů. Opakovaně jsme se o jeho úmyslu bavili, on byl pevně rozhodnut, já jsem se ho nesnažil přemlouvat. Spíše jsem se na něj snažil působit, aby ten krok uvážil a trochu oddálil a tím mi nechal nějaký časový prostor. To rozhodnutí podat rezignaci mne tak svým způsobem překvapilo. Nevěděl jsem, že k tomu rozhodnutí dospěje tak brzy,“ uvedl Stříž.

Řekl, že Daňhelův rezignační dopis nemá k dispozici. Bavili se ale podle něj o podobách řízení vrchního státního zastupitelství a řízení poboček, na konkrétní důvody rezignace je ale třeba ptát se Daňhela. „Nechci je tajit nebo mlžit, sám přesně nevím, co převážilo,“ uvedl Stříž.

Doplnil, že vnímal, že to rozhodnutí v Daňhelovi nazrává natolik, že nebyl přístupný přemlouvání. Stříž uvedl, že by to ale ani nedělal.

„Chtěl bych také zdůraznit a popřít, že na něj byl vyvíjen nějaký tlak. Ani z mé strany ani ze strany ministra. Nikdo ho nepřemlouval k tomu, aby ten krok učinil, nebyl k tomu nucen ani popostrkován,“ uvedl Stříž.

Stříž uvedl, že se s ministrem spravedlnosti sejde zřejmě v průběhu příštího týdne. „Budu přemýšlet o nějakých vhodných kandidátech, samozřejmě v hlavě nějaké tipy mám, ale v tuto chvíli se o tyto úvahy nebudu dělit. Vrchní státní zástupci nerostou na stromech, ale byl bych asi špatný nejvyšší, kdybych se teď najednou ocitl ve stavu, že nevím,“ řekl Stříž. Doplnil, že kandidáty vybírá on a ministr je buď schválí, nebo ne.

Daňhel vedl olomoucké vrchní státní zastupitelství od poloviny července loňského roku. Předtím působil jako okresní státní zástupce v Kroměříži. Ke jmenování ho Blažkovi koncem června navrhnul nejvyšší státní zástupce Igor Stříž.

Kritika Ištvana

Ministr již dříve v médiích uváděl, že na uvolněný post nechce nikoho ze stávajícího vedení, tedy z týmu předchozího vrchního státního zástupce Iva Ištvana.

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci bude mít nové vedení. Ištvan se přesouvá do Brna

Číst článek

Ištvana dlouhodobě kritizoval a zhruba před rokem zveřejnil analýzu, která podle ministerstva odhalila zásadní nedostatky jak v hospodaření, tak i v efektivitě olomouckého úřadu.

Ištvan od loňského dubna na vlastní žádost přešel jako státní zástupce na Nejvyšší státní zastupitelství. Výsledky ministerské analýzy zpochybnil.

Blažek podle něj při svém předchozím působení v čele ministerstva spravedlnosti v roce 2012 a 2013 neměl k fungování olomouckého VSZ žádné připomínky ani poznámky a jeho postoj se radikálně změnil až po zásahu policie na úřadu vlády v roce 2013, který dozorovali olomoučtí žalobci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme