Olomoucké Vrchní státní zastupitelství má nového šéfa Daňhela. Odchází náměstek Komár

Vrchním státním zástupcem v Olomouci se stal Radim Daňhel, který dosud působil jako okresní státní zástupce v Kroměříži. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) podepsal jeho jmenování. Daňhela ve čtvrtek spolu s nejvyšším státním zástupcem Igorem Střížem uvedou v Olomouci do funkce. Rezignaci oznámil náměstek Pavel Komár, který podle Blažka rezignoval ještě před oznámením jména nového vrchního zástupce.

Aktualizováno Olomouc (Aktualizováno: 12:31 14. 7. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (vlevo) a nejvyšší státní zástupce Igor Stříž (vpravo) jmenují nového vrchního zastupitele Nejvyššího státního zastupitelství v Olomouci Radima Daňhela (uprostřed)

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (vlevo) a nejvyšší státní zástupce Igor Stříž (vpravo) jmenují nového vrchního zastupitele Nejvyššího státního zastupitelství v Olomouci Radima Daňhela (uprostřed) | Foto: Lenka Kratochvílová | Zdroj: Český rozhlas

Daňhel nahradil Ivo Ištvana, který od dubna přešel jako státní zástupce na Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) v Brně.

Ministr spravedlnosti jmenuje vrchní státní zástupce na návrh nejvyššího státního zástupce. Stříž koncem června Blažkovi navrhl právě Daňhela. Blažek už dříve řekl, že ho považuje za dobrého kandidáta, ale před rozhodnutím jej musel seznámit se situací v úřadu a vyžádal si jeho představu o řešení.

Analýza zpracovaná ministerstvem spravedlnosti totiž odhalila zásadní nedostatky ve fungování Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Problémy se podle Blažka objevily jak v hospodaření, tak efektivitě olomouckého úřadu.

ℹ️ S Radimem Daňhelem jsem v minulých dnech projednal jeho představu o řízení @Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.
ℹ️ Dnes ráno jsem podepsal jeho jmenování vrchním státním zástupcem v Olomouci.
ℹ️ Jsem na cestě do Olomouce, abych ho společně s nejvyšším státním zástupcem uvedl do funkce.

08:14 – 14. 07. 2022

5 25

Analýza popisuje situaci z posledních let, kdy úřad vedl Ištvan. Poukázala mimo jiné na to, že ze 30 státních zástupců na olomouckém VSZ třetina vykonává vedoucí funkce a dalších pět je vykonávat může. Od toho se odvíjejí platy státních zástupců, měsíčně s vyplácenými příplatky průměrně berou víc než 162 tisíc korun.

Vedení v Olomouci se přitom podle Blažka nepokoušelo učinit žádné provozní úspory, i když jsou tamní výdaje na cestovné nebo služby elektronické komunikace vyšší než na VSZ v Praze, které je počtem státních zástupců trojnásobné. U olomouckého VSZ jsou také vyšší než v Praze náhrady škody požadované i vyplacené za nezákonná trestní stíhání.

Od Daňhela kvůli tomu minulý týden žádal návrh reorganizace a personálních změn. „Pokud tu představu řekne takovou, aby byla pro ministerstvo a vládu této země přijatelná, nic nebrání tomu, aby jmenován byl,“ řekl v pátek ministr.

Bez pochybení, uvedlo vrchní státní zastupitelství o posouzení Gazdíkova trestního oznámení k Bečvě

Číst článek

Ištvan výsledky analýzy zpochybnil. Blažek podle něj jako ministr spravedlnosti v roce 2012 a 2013 neměl k fungování olomouckého VSZ žádné připomínky ani poznámky. „Jeho (Blažkův) postoj se radikálně změnil od roku 2013 po zásahu policie na Úřadu vlády. Berte to touto optikou,“ řekl minulý týden Ištvan.

Po policejním zásahu na Úřadu vlády v červnu 2013 padl kabinet Petra Nečase (ODS). Ištvan v době zásahu vedl olomoucké VSZ, jehož ostravská pobočka případ dozorovala.

Ištvan vedl VSZ v Olomouci mezi lety 1997 až 2007 a poté od roku 2011 do letošního dubna. Letos v únoru sám požádal o přeložení na Nejvyšší státní zastupitelství v Brně.

Jako důvod odchodu uvedl, že v době přípravy novely zákona o státním zastupitelství je pro veřejnou žalobu důležité, aby v čele VSZ v Olomouci stál nikoli dosluhující vedoucí státní zástupce, ale respektovaná osobnost s plnohodnotným funkčním mandátem.

Rezignace náměstka

Pavel Komár, který vedl úřad po odchodu vrchního olomouckého žalobce Ivo Ištvána, oznámil svou rezignaci. Náměstek Komár podle Blažka podá rezignaci v červenci a funkce zanikne na konci srpna. Komár ve čtvrtek při uvedení Radima Daňhela na úřadu nebyl,

„Pan náměstek Komár mi již 30. května, tedy v době, kdy nebylo známo, kdo bude nový státní zástupce, oznámil, že bude rezignovat, jakmile bude jmenován nějaký nový vrchní státní zástupce. S panem Komárem jsem dnes mluvil telefonicky, on mi to potvrdil," uved Blažek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme