Radimecký dostal cenu za protidrogovou politiku, chybí ale peníze

V Praze byly dopoledne uděleny ceny Kiron za výjimečné počiny v boji s drogovými závislostmi. Hlavní ocenění si letos odnesl Josef Radimecký, autor první národní strategie protidrogové politiky. . Ucelený systém adiktologických služeb je ale teď kvůli dlouhodobému omezování finančních prostředků před zhroucením.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drogová závislost

Drogová závislost | Foto: Jan Rosenauer

Koordinátor Josef Radimecký před deseti lety vytvořil strategii protidrogové politiky, která stavěla na čtyřech pilířích - prevenci, léčbě, prosazování práva a nově i na „harm reduction“ (programy, které chrání společnost před rozšiřováním infekčních chorob spojených s injekčním užíváním drog u některých jedinců).

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s vítězem Josefem Radimeckým o problémech protidrogové politiky

Podle docenta Michala Miovského, proděkana 1. lékařské fakulty UK pro nelékařské studijní programy a vedoucího Centra adiktologie byla strategie Josefa Radimeckého první, která měla vazbu na takzvaný „evident list“. „Znamená to možnost ověřovat, zda to, co děláme, je skutečně efektivní a má vliv na danou cílovou skupinu, a zda peníze, které vkládáme do systému, jsou smysluplně vynakládány,“ vysvětluje docent.

Systém se podle Miovského podařilo zavést do praxe, přesto není vše ideální. „Česká republika je v Evropské unii vzorovým státem, kde máme jednotný systém hodnocení kvality služeb a vyhodnocování míry jejich efektivity. Bohužel se ale nepodařilo zajistit stabilitu pro tyto služby.“

Podle nové statistiky protidrogové agentury Evropské unie v Česku stále roste počet závislých. Jak míní proděkan Miovský, finanční prostředky jsou jedním z důležitých ovlivňujících faktorů. „V našem oboru ubývá prostředků dlouhodobě. Dnes jsme na padesáti procentech prostředků, které jsme měli před patnácti lety,“ říká.

314 milionů je minimum, ale stačily by

„Dopad bude především na oblast veřejno-zdravotních intervencí, které utrpí škrty nejvíce. Je pravděpodobné, že v příštím roce dojde k zavírání provozů, které slouží k ochraně obyvatel před šířením infekčních onemocnění, jako je HIV a České republice hlavně hepatitida typu C,“ myslí si.

Jak dodává Josef Radimecký, částka 314 milionů by udržela stávající chod tak, jak je. „Tato částka byla přidělena v letošním roce. Je to na minimu, kdy není už co krátit. Dalším krokem už by bylo služby zrušit.“

Což je prý ale jeden ze scénářů, který může nastat. „Zbývá jednak poslední zoufalý pokus přesvědčit zákonodárce, aby ponechali částku na protidrogovou politiku v rozpočtech ministerstev, jako byla pro letošní rok, tedy aby ji nekrátil o dvacet procent, nebo krizový krok, kdy bude potřeba některé služby zavřít, vytipovat ty, které bude možné ‚obětovat‘ tak, aby ostatní měly alespoň letošní rozpočty,“ uvažuje Radimecký.

Přestože se Česká republika ve statistikách Evropského monitorovacího střediska pro drogy a závislosti řadí mezi země se stabilním dlouholetým počtem problémových uživatelů drog, nejnižší úmrtností, a také s nejnižším výskytem žloutenky typu C nebo viru HIV, bez dostupnosti služeb bude riziko šíření infekčních nemocí narůstat, tvrdí držitel ceny Kiron Radimecký.


Bad Trip pro středočeský Revoluční vlak


Porota kromě ceny Kiron udělila i adiktologickou anticenu Bad Trip. Dostalo ji zastupitelstvo Středočeského kraje za projekt Revoluční vlak.

„Přestože jsme na to opakovaně upozorňovali nejenom v médiích, ale i dopisy, tento projekt je v rozporu s dobrou praxí v primární prevenci, nesplňuje požadavky státu na kvalitní preventivní program. Stát si ho sám zavedl před několika lety,“ vysvětluje profesor.

„Program by neměl dosahovat na žádné veřejné prostředky, v rozporu s tím schválil Středočeský kraj dotaci ve výši sedmi milionu korun. V minulosti ústy svých hlavních představitelů přitom deklaroval, že nebude požadovat veřejné zdroje,“ dodává Michal Miovský, vedoucí Centra adiktologie na První lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

„Taková cena je unikum, a proto ji Středočeský kraj dostal. Sedm milionů je docela významná částka a vyhodily se na pouťovou atrakci, kde budou děti zastrašovány, jak můžou skončit, když budou užívat drogy, což je na základě výzkumů neefektivní přístup,“ říká Josef Radimecký.

Cena Kiron byla udělena již popáté. V minulosti si ji odnesl například Pavel Bém za výjimečný přínos v léčbě závislostí a za celoživotní vědecké a publikační aktivity v oboru.

Veronika Sedláčková, Václav Sochor, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme