Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda vysílá z Prahy už deset let

Dnes je to přesně 10 let, kdy Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda začalo vysílat z Prahy, kam se přestěhovalo z německého Mnichova. V současnosti šíří program do 19 zemí v 28 jazycích. Tato americká stanice sídlí ve velmi střežené budově bývalého Federálního shromáždění u Václavského náměstí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rádio svobodná Evropa | Foto: Jan Rosenauer

To by se ale mělo do dvou let změnit, kdy se přestěhuje dál od centra. Jak Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekla mluvčí rádia Anna Rausová, deset let je sice dlouhá doba, ale na stýskání nebude čas.

"Člověk až tak velmi nevnímá v jaké je budově, protože se soustřeďujeme na naši práci a především na to, že my jsme specifická instituce tím, že se snažíme přinášet informace do zemí, kde není svoboda médií, anebo kde je jen částečná."

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda je pro země bez svobody slova často jediným zdrojem objektivních informací. Nejinak tomu bylo i v případě bývalého Československa. Jedním z redaktorů, který musel v roce 1995 z Mnichova odejít, je i nynější ředitel Gruzínského vysílání David Kakabadze.

Do Prahy přišel společně s kolegou, zbytek zůstal v Německu. V éteru si nemohli dovolit ztratit ani minutu, takže ve dvou to byla dost náročná práce: "Bylo to náročné, ale zároveň to byla pro nás velká výzva. Jsem velmi hrdý na to, že jsem mohl být součástí tohoto náročného procesu."

Alžběta Havlová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme