Nováková odvolala ředitele Správy úložišť radioaktivních odpadů Slováka

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) odvolala k pondělí 18. února ředitele Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) Jiřího Slováka. Od úterý ho ve funkci nahradí Jan Prachař (37), který už úřad v letech 2011 až 2014 vedl. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) to v pátek oznámilo v tiskové zprávě.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marta Nováková

Marta Nováková | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Rada SÚRAO na konci ledna opět nerozhodla o snížení počtu vytipovaných míst pro budoucí hlubinné úložiště radioaktivního odpadu v ČR z devíti na čtyři.

Bojí se, že jim otráví vodu. Lidé protestovali proti úložišti radioaktivního odpadu

Číst článek

Předseda rady a náměstek ministryně René Neděla tehdy uvedl, že rada chce mimo jiné počkat na geofyzikální data, jež mají být k dispozici příští rok. Na začátku února Nováková řekla, že MPO chce do konce letošního roku předložit věcný návrh zákona o zapojení obcí do výběru lokality pro budoucí úložiště.

„Zlepšení komunikace s obcemi, v jejichž katastrech se uvažuje o vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu, jejich zřetelné zapojení do rozhodovacího procesu, představení budoucnosti a rozvojové perspektivy, výrazně vyšší aktivita SÚRAO při průzkumných pracích a řada dalších témat. To jsou klíčové priority, které od nového ředitele Správy úložišť radioaktivních odpadů očekávám,“ uvedla v pátek ministryně.

Mezi zvažované lokality pro hlubinné úložiště patří Kraví hora na Žďársku, Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku, Hrádek na Jihlavsku, Horka na Třebíčsku a další dvě místa nedaleko jaderných elektráren - Na Skalním u Dukovan a Janoch u Temelína.

Pozitivní krok

Mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti Martin Schenk v pátek označil odvolání Slováka za pozitivní krok. Platforma posílala ministryni dopis a vyzývala ji, ať ředitele odvolá.

„V podstatě splnila náš požadavek a asi správně usoudila, že komunikace ze strany SÚRAO k obcím a občanům je prostě katastrofální,“ řekl Schenk.

Úložiště radioaktivního odpadu v Jáchymově zůstává v provozu, jeho kapacita je ale téměř naplněna

Číst článek

Uvedl, že s Prachařem platforma zkušenosti má. Podle Schenka byl ale Prachař ve funkci šéfa SÚRAO krátkou dobu. „Uvidíme, jak k tomu přistoupí a jestli dojde k zlepšení. Neradi očekáváme velké změny a věci, protože se většinou neděly,“ dodal.

MPO v pátek dále uvedlo, že Prachař má zkušenosti ze správy radioaktivních odpadů a poslední fáze jaderného palivového cyklu. Zkušenosti má i s legislativní přípravou zákonů a podzákonných právních předpisů v jaderné oblasti a též v oblasti jaderného, obchodního, korporátního, správního a finančního práva.

Vystudoval práva na Západočeské univerzitě v Plzni. Absolvoval stáž na International School of Nuclear Law na Univerzitě v Montpellier, kde získal postgraduální diplom z mezinárodního jaderného práva. Mluví francouzsky a anglicky. Od května 2018 je předsedou představenstva České jaderné asociace.

Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065.

Náklady na jeho stavbu a provoz mají podle dřívějších informací dosáhnout zhruba 111 miliard korun. Nyní se vyhořelé palivo z jaderných bloků ukládá do meziskladů přímo v areálech elektráren.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme