Radnice řeší problém, strážníci bez maturity budou muset odejít

Města po celé republice se budou muset od ledna vyrovnat s úbytkem strážníků. Část jich odchází ze služby proto, že nemá povinnou maturitu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strážník Městské policie | Foto: Ladislav Bába

Podle předsedy Asociace strážníků obecních a městských policií České republiky Miroslava Stejskala pracuje v Česku okolo 700 strážníků bez maturity.

„Ne všichni však budou odcházet kvůli nesplnění maturity. Zhruba polovina se dostala do výjimky a tak ve službě zůstane.,“ říká Stejskal.

Získat dovednosti a schopnosti zkušeného strážníka podle něj trvá nově příchozím zhruba tři roky.

Problém řeší například i Praha. Od ledna bude v ulicích metropole chybět téměř 80 strážníků. Přesně tolik jich nemá dokončené středoškolské vzdělání. Ředitel městské policie Eduard Šuster v tom ale problém nevidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Města po celé republice se budou muset od ledna vyrovnat s úbytkem strážníků. Část jich odchází ze služby proto, že nemá povinnou maturitu. Mluvil o tom předseda Asociace strážníků obecních a městských policií ČR Miroslav Stejskal

„Jsme připraveni v případě potřeby nasadit takový počet strážníků, aby občané hlavního města Prahy vůbec nepoznali, že se něco takového stalo,“ vysvětluje.

Šest let měli současní strážníci na to, aby si středoškolské vzdělání doplnili. Ti, kteří tak neudělali, musejí řady městské policie opustit po vypršení výpovědní lhůty, nejpozději na konci března.

„V drtivé většině se jedná skutečně o strážníky z přímého výkonu služby. To znamená: běžní okrskáři, strážníci specialisté, ti, kteří vykonávali službu v terénu,“ vypočítává Šuster.

Pražské městské policii chybějí strážníci už delší dobu. O práci je zájem, měsíčně se hlásí asi 1000 zájemců. Přijímacím řízením jich projde tak 200. A nastoupí jich nakonec jen několik desítek.

V některých městech ale lidé bez požadovaného vzdělání dočasně zůstanou, jen je přeřadí na jinou práci.

Strážníky bez maturity některá města využijí po Novém roce jinak

Číst článek

ČRo, Lída Křesťanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme