Radnice v menších městech skončí s vydáváním občanek

Radnice v menších městech a obcích už nebudou vydávat občanské průkazy. Od nového roku převezmou jejich funkci městské úřady v bývalých okresních městech. Hlavní doklad obyvatel se totiž změní, jak to České republice ukládá nařízení Evropské unie. Nově budou občanské průkazy vypadat jako platební karty. Hrozí ovšem, že se na jejich vydávání budou stát fronty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Občanský průkaz - přední strana | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

K vydávání nových občanských průkazů potřebují úřady speciální kabinku s fotoaparátem, který tvoří digitální fotografie a přenáší je do počítače. V současné době disponují tímto zařízením jen větší města, která vydávají pasy.

Podle ministerstva vnitra mohou lidé v současné době zažádat o občanské průkazy asi na 1250 matričních úřadech, ale není prý ve finančních možnostech státu tato místa vybavit novým zařízením.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Pavel Pavlas sledoval situaci ohledně vydávání nových občanských průkazů

Před tvorbou front při podávání žádostí na nové doklady totožnosti varuje například kladenský primátor Dan Jiránek:

„Podle mého názoru nejde fyzicky stihnout v počtu zařízení, která máme dnes, odbavovat i občanské průkazy i pasy bez navýšení počtu zařízení.“

Žádosti na vydávání občanských průkazů současného vzhledu budou radnice v menších městech a obcích přijímat do 30. listopadu.

O staré už prý není zájem

Jak ovšem potvrdila referentka mladoboleslavského magistrátu Hana Kojšová-Jandová, lidé o starý typ dokladu přestávají mít zájem.

„Dokonce úřednice zaznamenaly, že se lidé ptají, zda mají raději počkat do nového roku na vydání nového typu občanských průkazů,“ uvedla.

Nový formát občanského průkazu (platný od 1.1.2012) | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Zároveň dodala, že někteří lidé si pletou změnu formátu průkazu s jeho povinnou výměnou: „Co se týká plošné výměny starých občanských průkazů, tak v nejbližší době nás žádná nečeká.“

To potvrdil i mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka: „Platí to, že když vám od 1. ledna 2012 skončí platnost občanského průkazu, tak zajdete na úřad a místo klasické občanky, kterou znáte dnes, dostanete novou kartičku, která připomíná řidičský průkaz.

Výměna občanského průkazu bude po vypršení jeho platnosti od 1. ledna zdarma. V případě, že si lidé půjdou vyměnit doklad předčasně, zaplatí za něj buď 500 nebo 100 korun v závislosti na tom, jestli bude s elektronickým čipem nebo ne.

Pavel Pavlas, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme